Като една от най-големите медийни корпорации в света компанията "Уолт Дисни" е обект на голямо разнообразие от критики - от обвинения в сексизъм и расизъм до дела за плагиатство и неетични бизнес практики. Това, което сега се случва с “Мулан” - новата игрална версия на анимационния хит от 1998 г., обаче е нещо ново. Към протестиращите от Хонконг и Южна Корея с призивите за бойкот на филма се присъединиха и активисти от Тайланд и Тайван.
Недоволството избухна миналата година, когато актрисата в главната роля Лиу Ифей изрази публично подкрепа за полицията в Хонконг, която участниците в антиправителствените демонстрации обвиняват на използването на прекомерна сила за потушаване на вълненията.
"Този филм излиза днес. Но тъй като “Дисни” се връща в Пекин и Лиу Ифей открито и с гордост подкрепя полицейската жестокост в Хонконг, призовавам всички, които вярват в правата на човека, да бойкотират “Мулан”, написа в Туитър в петък известният активист от Хонконг Джошуа Уонг под хаштага #BoycottMulan.
Ифей, родена в Китай американска гражданка, взе отношение по темата миналата година в разгара на протестите в Хонконг, които започнаха като предимно мирни демонстрации и в крайна сметка се прераснаха в чести сблъсъци между протестиращи и полиция. "Подкрепям полицията в Хонконг. Всички можете да ме нападате сега. Това е срам за Хонконг", написа тя в Weibo (най-голямата социална мрежа в Китай) през август 2019 г. Съвсем скоро последваха призивите за бойкот на "Мулан", а хаштагът #BoycottMulan стана много популярен в Туитър - който е забранен в Китай.
Международната публика е ключова за „Мулан“
Сега, след многобройни закъснения поради коронавирусната пандемия, в САЩ "Мулан" излиза в стрийминг пратформата Disney+, а на много други места по света (включително и у нас от 11 септември) - по кината. Международната публика, особено в Китай, е ключова част от театралната стратегия на филма. Но в Хонконг напрежението е все още високо, след спорния закон за националната сигурност, наложен от Пекин на града.
Но подновените призиви за бойкот на "Мулан" се разпространиха и върху активисти в Тайланд и Тайван - задвижвани до голяма степен от #MilkTeaAlliance, онлайн движение, обединяващо продемократичните протестиращи в Хонконг, Тайланд и Тайван, загрижени от нарастващото влиянието на Китай в региона.
През последните седмици в Тайланд хиляди демонстрират с призиви за реформи на монархията на страната. Те получават подкрепа от протестиращите в Хонконг, а от своя страна недоволните в Тайланд и Тайван се присъединиха към призивите за бойкот на "Мулан".
В Китай обаче, където хората подкрепиха коментарите на Ифей миналата година, филмът се очаква да бъде хит.
Превантивни протести преди 5 години
Всъщност първите протести срещу филма на “Дисни” започнаха преди пет години в САЩ, но по друг повод. Това те бяха организирани от фенове, които се опасяваха, че за главната роля може да бъде избрана бяла актриса. Мулан е легендарна китайска фолклорна героиня, която се бие срещу хуните, преоблечена като мъж. 40 хиляди фенове подписаха петиция с искане тя да бъде изиграна от актриса от азиатски произход.
По онова време Холивуд беше подложен на обвинения заради избора на бели актьори в ролите на герои от други раси. Същата година американската актриса Руни Мара изигра индианската принцеса Тигрова Лилия в “Пан”, а Крисчън Бейл се превъплъти в на Мойсей в “Изход: Богове и царе” (защото режисьорът Ридли Скот не искаше "Мохамед еди-кой си от еди-къде си за главната роля).