Медия без
политическа реклама

Путин и Кадиров на съд в „Хага“ в Народния театър

Започнаха репетиции и за класиката на Шилер „Коварство и любов“ с Христо Шопов

01 Септ. 2023
Юлиан Вергов по време на репетиция за "Хага". Той ли ще е Владимир Путин?...
Стефан Здравески
Юлиан Вергов по време на репетиция за "Хага". Той ли ще е Владимир Путин?...

Пиесата „Хага“ на украинката Саша Денисова, поставена от режисьора Галин Стоев, ще бъде първата премиера за новия арт сезон на Народния театър „Иван Вазов“. Премиерните представления са на 19 и 20 септември на Голяма сцена, а следващите – на 7 и 17 октомври.

„Хага“ е фантазия, родена в главата на едно малко момиченце, което си играе в руините на познатото си ежедневие, унищожено от войната. В пиесата се преплитат елементи от политическата и идеологическата действителност, фрагменти от документални военни истории и семейни трагедии.

В звездния актьорски състав са Юлиан Вергов, Деян Донков, Радена Вълканова, Радина Кърджилова, Дарин Ангелов, Илиана Коджабашева, Христо Петков, София Бобчева, Васил Драганов, Явор Вълканов, Велислав Павлов, Стелиан Радев, Димитър Николов, Пламен Димов, Христо Терзиев. Тъй като повечето от героите в повествованието са реални личности, мнозина вече гадаят кой ще се превъплъти в Путин, Шойгу, Рамзан Кадиров и останалите разрушители военнопрестъпници, изправени пред въображаем (но може би пророчески провидян) съдебен процес в Хага, който всячески се опитват да избегнат. Засега той е само плод на невинното детско съзнание в пиесата. В образа на момиченцето е студентката от НАТФИЗ Кремена Деянова.

Сценограф на спектакъла е Борис Далчев, костюмограф – Кънчо Касабов, хореограф – Марион Дърова, композитор – Емилиян Гацов-Елби, вокален педагог – Георги Георгиев-Антика.

„Хага“ е гротескна, смешна и зловеща фантасмагория, базирана на истински събития и хора, свързани с войната в Украйна. Написана скоро след началото на инвазията, пиесата има своята първа премиера през февруари 2023 г. в Полша, а през юни Саша Денисова, която е и режисьор, я поставя в Arlekin Players Theatre в Бостън, САЩ.

„Текстът е невъзможна среща между Шекспир и Монти Пайтън. Пред очите ни се разиграва своеобразна версия на (бъдещия) процес срещу Путин и неговото обкръжение в Хагския съд за военни престъпления и престъпления срещу човечеството. Всичко това се случва в главата на дете, което ще се превърне в главен обвинител. В този смисъл „Хага“ е театрална фантазия – едновременно комична и смразяваща“, обяснява Галин Стоев и добавя, че за първи път работи по театрален проект, който има толкова пряка и категорична връзка с нашата непосредствена реалност. „Изследвам възможността за хармонично или, напротив, парадоксално съжителство между политика и поезия, документално и музикално, мит и актуални новини. Това поражда емоционален и интелектуален световъртеж и формира поле за размисъл, което е чисто художествено по своята същност. В това поле на игра фрагментите на „нормалността“, която сме загубили заради войната, влизат в пряко взаимодействие помежду си. Това изгражда своеобразен лабиринт, в който зрителят може да изследва границите на личното си разбиране за добро и зло. Точно както прави едно дете, принудено от обстоятелствата да стане възрастен“, казва режисьорът.

Саша Денисова е завършила филологическия факултет на Националния университет „Тарас Шевченко“ в Киев. Преподавала е режисура в театралния център „Мейерхолд“ и е водила лекции в Московското училище за художествен театър. Ръководи студио за авторски и документален театър „Студио-OFF“. През 2010 г., след като завършва обучение по документален театър в британския „Роял Корт“, Денисова създава трупа от съмишленици, с която практикува форми на експериментален театър. В началото на войната напуска Русия и понастоящем живее в Полша, където написва и продуцира няколко документални пиеси, сред които и „Хага“. 

Галин Стоев работи като театрален режисьор от 1991 г. в София. Той започва с класически репертоар, след което се насочва към модерни и съвременни текстове. След последвалия успех в България, работата му е представена на различни европейски сцени в Белгия, Великобритания, Франция, Германия, Русия, България, Аржентина, Италия. Решаваща се оказва срещата му с руския драматург Иван Вирипаев. Между 2002 и 2023 г. Галин Стоев прави девет представления по негови текстове в различни европейски театри. От 2007 г. Галин работи главно във Франция и Белгия, по-специално в La Comédie-Française, Le théâtre national de la Colline, Théâtre de Liège, Festival d'Avignon, Odeon theatre del'Europe и др. От 2018 г. е артистичен директор на ThéâtredelaCité – Centre Dramatique National Toulouse Occitanie, където първата му постановка „Непоносимо дълги прегръдки“ от Иван Вирипаев получава наградата на френската критика Le prix du Syndicat de la critique. През януари 2023 г. е премиерата на най-новата му постановка „Вуйчо Ваньо“ от Антон П. Чехов в Odeon theatre del'Europe, Париж, продукция на ThéâtredelaCité – Centre Dramatique National, Тулуза, в копродукция с Comédie – centre dramatique national de Reims и с подкрепата на Cercle de l'Odéon. Спектакълът е игран в рамките на един месец и има огромен успех. През 2019 г. Галин Стоев е произведен Кавалер на ордена за изкуство и литература на Френската република.

Междувременно от Народния театър съобщиха, че са започнали репетициите и за втората премиера на сезона – спектакъла „Коварство и любов“ oт Фридрих Шилер. Режисьор е доайенът Асен Шопов, който през януари тази година навърши 90. Той е и сценограф на спектакъла. Премиерата ще бъде на 11 и 12 ноември на Голяма сцена.

Още се помни от по-зрелите поколения зрители великолепната постановка на Асен Шопов „Коварство и любов“ във Военния театър от средата на 70-те. В нея в главните роли участваха незабравимите Наум Шопов, Стефан Данаилов и Невена Симеонова. Част от актьорския състав сега в спектакъла на Народния театър е звездата Христо Шопов – синът на Наум.

В ролите са още Валентин Ганев, който е и асистент-режисьор, Павел Иванов, Евгени Будинов, Александра Василева, Владислава Николова, Веселин Мезеклиев, Аня Пенчева, Любомир Петкашев, Жаклин Даскалова, Христо Чешмеджиев. Драматург на спектакъла е д-р Светлана Панчева, музиката е на Слав Бистрев, а автор на костюмите е Цвета Маринова.

Асен Шопов е роден в Брестовица, Пловдивско, през 1933 г. През 1956 г. завършва актьорско майсторство, а през 1962 г. – режисура при проф. Моис Бениеш във ВИТИЗ. Той е автор на повече от 150 театрални постановки, носител е и на множество награди, сред които „Икар“ и „Аскеер“ за цялостно творчество. През 2013 г. е отличен с орден „Св. св. Кирил и Методий“ (първа степен) за големи заслуги в областта на културата и изкуството.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата