Непоказвани снимки и спомени на Силви Вартан от България са подредени в изложба в Париж. Тя се открива днес, 4 декември, в галерията на Българския културен институт (БКИ) във френската столица. В Париж снощи пристигна и служебният министър на културата, който награди певицата със "Златен век" – огърлие, за "нейния изключителен принос в развитието и утвърждаването на българската култура и национална идентичност".
"Само мога да се опитам да си представя, какво е мислело онова малко русоляво седемгодишно момиченце, когато е поело по дългия път към Париж с ясната идея, че вече нищо няма да е същото и всички пътища назад са прекъснати. Свободата, както всички знаем, има цена. Не знам каква цена сте платили вие, но днес спокойно мога да кажа, че цената си е струвала. Франция Ви припозна за своето златно момиче, светът Ви припозна за любима певица, но вие никога не забравихте корените си", гласят думи на Найден Тодоров, цитирани от пресцентъра на МК. Министърът отбеляза още, че именно от Силви Вартан през 1968 г. французите са научили за българската река Марица, благодарение на песен, в която тя пее: "Марица е моята река, както Сена е твоята. От първите ми години не ми остана нищо, освен една кукла и една мелодия".
Експозицията "Силви Вартан и нейната България", посветена на френската музикална икона с български корени, събира близо 50 фотографии от завръщанията на звездата в родината. В нея парижани ще могат да видят кадри от концертите на певицата, както и моменти от нейната дългогодишна дарителска и благотворителна дейност у нас. Изложени са и редки снимки от детството ѝ в село Искрец, семейни кадри със съпруга на Вартан, Тони Скоти, със сина и дъщеря ѝ – Давид и Дарина. Сред фотографите, предоставили свои творби за изложбата, са Ерик Робер, Филип Кес, Даниел Мийе, използвани са архивите на агенцията "Булфото" и личен архив.
Посетителите ще имат уникалната възможност да видят и два емблематични сценични костюма на музикалната легенда. Предоставени лично от Силви са синята рокля от видеоклипа на нейния хит от 1964 г. La plus belle pour aller danser ("Тази вечер аз съм хубава") и бялата туника с мотиви от български шевици, с която излиза на сцената при завръщането си след близо 40-годишно отсъствие от България през 1990 г. "Не мисля, че има българин, който да не е плакал, когато през 1990 г., при първото си завръщане в България, изпяхте "Облаче ле бяло". Всичката любов, всичката болка и всичката радост бяха събрани в тези безценни три минути, с които Вие ни показахте, че големият артист е този, който има и голямо сърце", каза по този повод Найден Тодоров при удостояването на певицата с държавното отличие.
Сред акцентите на изложбата са и видеоклипове с изпълнения на сцена, части от интервюта с Вартан, както и кадри от нейния първи български концерт, който тя често описва като едно от най-емоционалните изживявания в кариерата си. На разположение на посетителите са и автобиографичните книги на световната звезда "Дума по дума", "Мама", "Силви Вартан – житейски пътища", текстове от които съпътстват представените фотографии.
Събитието е част от програмата, посветена на 80-годишния юбилей на Силви Вартан, и се организира от Българския културен институт в Париж съвместно с фондация "Силви Вартан за България", дни след нейните прощални концерти в Париж през ноември тази година.
На 80 години, след като е "реализирала всичките си мечти", френскоезичната звезда реши да слезе официално от сцената. В своята близо 60-годишна кариера тя е записала около 50 албума, има 40 милиона продадени диска и е снимана 2000 пъти за корици на списания - повече от другите френски звезди Брижит Бардо и Катрин Деньов. Силви вече изнесе три концерта на 8, 9 и 10 ноември в арената Dome de Paris, а последните й сценични изяви ще бъдат на 24, 25 и 26 януари в Двореца на конгресите в Париж.
А експозицията в БКИ ще бъде отворена за посетители до 30 януари догодина.