Медия без
политическа реклама

Силви Вартан стана доктор хонорис кауза на УниБИТ в Париж

Тържеството в българското посолство отбеляза и 200-годишнината на Рибния буквар

Днес, 13:16
Легендата Силви Вартан прие почетното звание в Българското посолство в Париж. Зад нея с белия шал е съпругът й Тони Скоти.
УниБИТ
Легендата Силви Вартан прие почетното звание в Българското посолство в Париж. Зад нея с белия шал е съпругът й Тони Скоти.

Силви Вартан бе удостоена с почетното звание професор хонорис кауза на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) в посолството ни в Париж, съобщиха за БТА от висшето училище.

„Бук-вар с различ-ни по-у-че-ния… искам да уча като някогашните деца“, това бяха първите думи, които легендата на френската музика с български корен Силви Вартан зачете от корицата на „Рибния буквар“ минути след като беше удостоена с почетното звание.

Церемонията по връчването на традиционните символни знаци се състоя в българското посолство в Париж, където висшето училище подреди изложба „Непознатият „Рибен буквар“, посветена на 200-годишнината на уникалната енциклопедия на Петър Берон. 

„Щастлива съм за тази чест – украсихте ме с огърлие, на което пише нашите български букви А, Б, В“, възкликна Силви Вартан, облечена в академична тога и с грамота в ръце. В знак на благодарност тя спонтанно запя песента, превърнала се в нейна визитна картичка –  „Я кажи ми, облаче ле бяло“, с което трогна присъстващите. 

„Радостна съм да ви посрещна в посолството на България в столицата на Франция, за да отпразнуваме историческите събития заедно“, сподели в приветствието си към гостите посланик Радка Балабанова. Ректорът на УниБИТ проф. дн Ирена Петева благодари за топлото посрещане и за отзивчивостта да пренесем историята на България в съвременна Франция.

Проф. д.ик.н. Стоян Денчев откри тържеството, обяснявайки колко е престижно да се съчетае честването на два века български учебник с приобщаването на голямата звезда Силви Вартан към академичната общност на УниБИТ. 

Силви Вартан и съпругът ѝ – продуцентът Тони Скоти, с когото тя пристигна в посолството, разгледаха изложбата. Експозицията представя седемте издания на „Буквар с различни поучения“ на д-р Петър Берон, които се пазят във фондовете на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“.

Куратори на изложбата от 12 постера, които представят емблематични страници на българската книжовност, са доц. Красимира Александрова – директор на Националната библиотека, д-р Бояна Минчева, доц. д-р Васил Загоров и гл. ас. д-р Христо Христов. Тази изложба ще украсява и сградата на ЮНЕСКО в Париж от 10 декември нататък.

Ден преди тържество учени от УниБИТ проведоха кръгла маса, посветена на Петър Берон като европейски учен в Българския културен център в Париж. Отбелязването на 200-годишнината от издаването на първия новобългарски учебник „Буквар с различни поучения“ („Рибния буквар“) бе под патронажа на Националната комисия за ЮНЕСКО на Република България и Министерството на културата.

В началото на ноември голямата звезда на френската и световната естрада – 80-годишната Силви Вартан, обяви, че слага точка на почти 60-годишната си концертна кариера, с която е реализирала всичките си мечти. Последните три концерта на певицата ще бъдат на 24, 25 и 26 януари в Двореца на конгресите в Париж.

Последвайте ни и в google news бутон