След като Германия и Южна Корея направиха първите предпазливи опити да възстановят културния живот с отваряне на театри и музеи по-рано през април, Чехия също обяви, че започва поетапно връщане към нормалната работа на културните институции. Източноевропейската страна е сочена за „отличник” в борбата срещу коронавирус, а връщането към нормалния начин на живот ще стане според строго определен план, чието начало беше поставено на 20 април.
Очаква се до 8 юни страната окончателно да е извън обсега на Covid – 19. Дори инатливите англичани, които закъсняха с въвеждането на извънредно положение, са влиза като еталон петстепенния план на чехите.
Междувременно Мрежата на европейските музейни организации състави интерактивна карта карта, която показва датата, на която различните институции планират да отворят. Въпреки тази голяма промяна към добро, задължително условие си остава носенето на маски и спазването на социална дистанция.
След като малки магазини, кафенета, фитнес зали и библиотеки в Чехия вече се радват на посетители, дойде ред и на кината, театрите, музеите и галериите, които ще отворят врати на 11 май. Министърът на здравеопазването Адам Войтех съобщи, че на прожекции и театрални представления ще бъдат допускани не повече от 100 души.
В съседна Полша тенденцията не е към потушаване на вируса – болните са два пъти повече от оздравелите, но все пак страната реши също да започне поетапно отваряне на музеи, галерии и театри. Всяка културна институция сама ще решава дали да възобнови работа или не. Държавният музей на мястото на нацисткия концентрационен лагер Аушвиц например няма да отваря до юли.
И Австрия ще започне да отваря своите културни институти в средата на май, каза в изявление заместник-канцлерът на страната Вернер Коглер. Въпреки това големите виенски музеи - като Музея на историята на изкуствата и Белведере, ще започнат да посрещат посетители чак на 1 юли.
В Белгия няколко музея обявиха планирано възобновяване на работата на 19 май. Сред тях са Кралските музеи за изящни изкуства - общо шест обекта в Брюксел, и Музеят за съвременно изкуство в Антверпен.
Италия, страната с най-много жертви на COVID-19 в Европа, планира да отвори музеи и библиотеки на 19 май. Италианският премиер Джузепе Конте съобщи това в телевизионно интервю, като подчерта, че мерките за социална дистанция не трябва да се пренебрегват и в следващите месеци. "Ако не спазваме предпазните мерки, кривата ще се повиши, смъртните случаи ще се увеличат и ще нанесем необратими щети на нашата икономика“, каза той. "Ако обичате Италия, спазвайте социална дистанция“.
В Хонконг музеите, които отвориха през март на фона на окуражителните новини, че заразата е овладява, бяха принудени отново да затворят врати, тъй като в региона удари втора вълна на коронавирус. Междувременно 180 музея в Китай вече допускат посетители. Броят им е ограничен до 2000 души в музея в Шанхай и до 5000 в Китайския музей на изкуствата. Маските са задължителни и посетителите са длъжни да резервират билети предварително чрез програма за QR код. Екскурзоводските обиколки се ограничават до онлайн и аудио турове.
В Америка нещата никак не изглаждат оптимистични за културния живот. Въпреки че няколко независими кина в Тексас смятат да отворят врати този уикенд, големите вериги остават затворени, а кинопроизводството е напълно спряно и много премиери се отлагат за все по-далечни и по-далечни дати. Не изглежда близо и отварянето на театралните сцени на Бродуей, който преди коронавируса отбелязваше един от най-успешните сезони в историята си.
Преди ден прочутият театрален продуцент сър Камерън Макинтош заяви, че мерките, наложени заради избухването на Covid-19, означава, че театрите от лондонския Уест Енд и нюйоркския Бродуей ще отворят чак през 2021 г. Макинтош, който е един от най-успешните продуценти на мюзикъли, заяви за Би Би Си, че поетапното отваряне на театри и концертни зали ще започне, когато отпадне изискването за социална дистанция. "Мисля, че от момента, в който отпадне забраната, ще ни отнеме между четири до пет месеца, за да върнем актьорите", заяви той.
У НАС
Засега няма никаква яснота как се развият събитията у нас. Галерии и музеи (в тях все пак не ходят много хора) се надяват да им разрешат отваряне при определени условия след края на извънредното положение на 13 май, а вчера шефът на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев коментира зад "Площад Славейков" възможностите пред театрите. Според него след 1 юли може да се провеждат събития на открито, но в театрален салон публиката няма да влезе преди септември. Той е амбициран всячески да проведе ежегодната церемония по връчване на наградите "Икар" (без коронавирус те се връчват на деня на театъра - 27 март), но не я вижда преди ноември.
Рокфестивалът Midalidare, който трябваше да се проведе през юли с участието на "Джудас прийст", Running Wild, Within Temptation, Lacuna Coil и др., се премества изцяло за 2021 г. Очакваме и отмяната на Hills of Rock, който в последните години събираше десетки хиляди край гребната база в Пловдив.