Медия без
политическа реклама

„Триумф“ с Мария Бакалова е българското заглавие в балканския конкурс на СФФ

Част от програмата са още „Автопортрет“ на Горан Радованович, „Трафик“ на Теодора Михай и "Лунапарк" на Флоренц Папас

Днес, 14:35
Мария Бакалова в кадър от филма "Триумф" на Петър Вълчанов и Кристина Грозева.
Арт фест
Мария Бакалова в кадър от филма "Триумф" на Петър Вълчанов и Кристина Грозева.

След забележителния си успех в Торонто, новият филм на Кристина Грозева и Петър Вълчанов „Триумф“ с участието на Мария Бакалова ще бъде българското предложение в балканския кокурс на 29-ия „София филм фест“ (13-31 март).

„Триумф“ (Triumph) е черна комедия, вдъхновена от една от големите загадки на миналия век – дупката в село Царичина. След падането на комунизма в началото на 90-те години работна група от висши офицери от българската армия, ръководена от ясновидка, започва да копае на трийсетина километра северозападно от столицата в търсене на мистериозен артефакт. Мария Бакалова влиза в ролята на Слава – момиче, което се оказва случайно на мястото на събитията и ненадейно е въвлечено в секретната военна операция.

„Триумф“ бе включен в Топ 10 на най-добрите филми в програмата на кинофестивала в Торонто според сп. Rolling Stone. Това е първият продуцентски проект на номинираната за „Оскар“ Мария Бакалова и Юлиан Костов, а двамата са част и от актьорския състав. В него участват още Маргита Гошева, Юлиан Вергов, Станислав Ганчев, Иван Савов и Иван Бърнев. В екипа е и номинираният за „Оскар“ монтажист Йоргос Мавропсаридис, познат с работата си по „Фаворитката“ и „Клети създания“ на Йоргос Лантимос.

Новата творба на Кристина Грозева и Петър Вълчанов бе удостоена с отличията за най-добър филм, най-добър сценарий, наградата на СБФД и приза на публиката на фестивала „Златна роза“ във Варна, а актрисите Мария Бакалова и Маргита Гошева спечелиха обща награда за най-добра женска роля. Копродукцията e реализирана от Абраксас филм (България) и Граал филмс (Гърция) с финансовата подкрепа на ИА „Национален филмов център“, Евроимаж, Програма „Творческа Европа“ – МЕДИА на Европейския съюз в копродукция с Гръцки филмов център, Българска национална телевизия, Гръцка радио и телевизия ЕРТ, Файв Оушънс, Ред Карпет и Дистопия Филмс с подкрепата на Американска фондация за България, Централен кооперативен съюз и Министерство на културата. Световен разпространител на филма е британската компания Bankside films, а разпространител за България е No Blink Film.

В балканския конкурс на 29-ия „София филм фест“ са включени още новият филм на Горан Радованович „Автопортрет“, копродукция между Сърбия и България (Premier Studio), копродукцията между Румъния, Белгия и Нидерландия „Трафик“ на режисьорката Теодора Михай, както и филмът на Флоренц Папас „Лунапарк“, копродукция между Албания, Гърция, Италия, Хърватия и Косово.

С „Автопортрет“ опитният режисьор Горан Радованович, представил темата за толерантността и разбирателството по трогателен начи в „Анклав“, решава да върне лентата на спомените към 90-те години на миналия век в Белград по време на бомбардировките на НАТО. Усещането за страх и безнадеждност е предадено през погледа на малкия Сава, принуден да се изправи пред драмата на войната заедно с майка си. Филмът „Автопортрет“ (The Erl-King) разказва история, изградена от символи и метафори на душевното състояние на героите. Военният конфликт, променил из основи живота на всички народи, обединени в територията на бивша Югославия, е представен чрез историческите факти в новините и с кошмара на бомбите, които избухват в близост до малкия герой, а травмите от тази реалност завинаги погубват детската невинност. Продуцент на филма от българска страна е Николай Мутафчиев.

Сценарист на втория пълнометражен филм „Трафик“ (Traffic) на румънската режисьорка Теодора Михай е Кристиан Мунджиу, който е и основен продуцент заедно с Тудор Реу, сред копродуцентите са прочутите братя Жан-Пиер и Люк Дарден, а световната му премиера беше на филмовия фестивал във Варшава миналата година, където спечели голямата награда в международния конкурс. Историята проследява перипетиите на емигрантите Наталия и Джинел, които потеглят от малкото си крайдунавско селце към голям фламандски град в Европа, за да търсят работа. След като е нападната от местен жител, Наталия разчита на помощта на румънски приятел, превърнал се в местен мошеник, за да намери отдушник за разочарованието си от арогантния свят на Запада, който третира всички „чужди“ като по-низши и дори невидими хора... На филмовия фестивал в Токио Анамария Вартоломей, която изпълнява ролята на Наталия, бе удостоена с приза за най-добра актриса. Румънският филм участва и в програмата на фестивала в Ротердам, преди да го видим на голям екран у нас през март.

Албанският режисьор Флоренц Папас участва в балканския конкурс със своя втори пълнометражен филм Лунапарк (Luna Park). Неговият дебют „Отворена врата“ стартира като проект на София Мийтингс и след Сараево и Солун през 2019 г. бе включен в програмата на 24-ия СФФ през 2020. Новата история, която разказва Папас, е за една самотна майка и проблемите, които неизбежно възникват при порастването на всеки тийнейджър, особено когато е момче. Мира и синът ѝ Тони трябва да се справят и с реалността на прехода между различни политически режими в посткомунистическа Албания. Сюжетът е вдъхновен от детските спомени на Папас, който е и съсценарист на филма, заедно с Гликерия Патрамани. Лунапарк идва в програмата на балканския конкурс в София след фестивални участия в Солун и Индия.

Пълната програма на балканския конкурс в 29-ото издание на „София филм фест“ ще бъде обявена през февруари.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата