Медия без
политическа реклама

„Антистатик“ събира авангарда на родните хореографи

Фестивалът ще покаже най-добрите български танцови спектакли от последните 2 години

25 Апр. 2024
Иво Димчев в Metch
Иво Димчев в Metch

От 16 до 19 май на различни места в София ще се проведе 4-тата Българска танцова платформа (БТП) на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс „Антистатик“. В течение на четири дни форматът ще покаже работата на 15 български автори: Анна Данкова, Вили Прагер, Виолета Витанова, Галина Борисова, Живко Желязков, Ива Свещарова, Иво Димчев, Искра Проданова, Марион Дърова, Росен Михайлов, Силвия Чернева, Станислав Генадиев, Стефан А. Щерев, Стефани Ханджийска и Християн Бакалов. За да се запознаят с българската танцова сцена, в страната пристигат над 40 международни гости – селекционери на водещи танцови фестивали и институции, както и критици и танцови изследователи от цял свят.

Ден 1, 16 май (четвъртък)

В 17 ч. на сцена „Дерида“ ще се представи хореографската работа в процес на Искра Проданова „Отражения“. Тя разгръща своеобразна поема, изградена от физическо и метафизично движение напред и назад, навън и навътре, резонанс и дисонанс, в далечното и близкото, в светлото и тъмното. От 19 ч. в „Топлоцентрала“ може да се види „Оратория“ на Анна Данкова. Стъпвайки на своята музикална драматургия в разнообразни жанрове – от опера до траш и хардкор – представлението  конструира съвременен танц от жестовете, които използваме, докато говорим. В 20.30 ч., пак в „Топлоцентрала“, е дебютното представление на Силвия Чернева „Критична маса“. То изправя трима изпълнители пред критичен проблем: висящи във въздуха, те трябва едновременно да държат масата да не падне и…да вечерят на нея. Спектакълът визира илюзията за самодостатъчност и поставя въпроса дали, ако искаме да имаме собствената си индивидуална свобода, понякога не се налага „да държим масата“, за да може някой друг да има своята (свобода, а не маса).

Ден 2, 17 май (петък)

Програмата започва в 17 ч. с най-новото представление на Ива Свещарова и Вили Прагер „Еуфория на болестта (или прекрачване на микроскопичните граници)“. В него те се вглеждат в един от най-малките, но мощни патогени, променяли неведнъж хода на човешката история: вируса. Представлението обаче надхвърля буквалното и преплита прозрения и интуитивен опит от срещата с непознатото, създавайки сценична среда, в която виреят и еуфория, и наслада. Денят продължава в „Топлоцентрала“ в 19 ч. с българската премиера на Metch на Иво Димчев – концерт, изложба, аукцион, упражнение, свръхпроизводство на картини, обсебващ диалог с публиката и, разбира се, музика. „Зная, че много хора идват на моите представления, защото харесват песните ми. Но за съжаление тези хора ще трябва да преживеят или да се разбият в много сложната ми и непредсказуема връзка с театъра, танца, политиката и съвременното изкуство“, предупреждава Димчев. Вечерта завършва в 20.30 ч. с представлението, което донесе награда „Икар 2024“ за съвременен танц и пърформанс на Галина Борисова и Теодора Попова – „Есмералда и Раймонда“. Чрез цитати от различни вариации, сола или дуети спектакълът съвместява класическо и модерно в следствена обвързаност, която понякога е фатална, друг път нелепа или просто …неизбежна. 

Ден 3, 18 май (събота)

В 15 ч. в Гьоте-институт е прожекцията на филма „Нонумент 2.0“, разказващ за радио-балета на Стефан А. Щерев и немския колектив LIGNA, състоял се при парк-паметника на българо-съветската дружба във Варна през октомври 2022 г. Водеща е темата за паметниците, изгубили значението си във времето и превърнали се от места за памет и почит в такива за преклонение пред идеологически митове и удобни исторически разкази. От 17 ч. следва „84 разговора" на Стефани Ханджийска на сцена „Дерида“. 84 е необходимият брой разговори, за да се затвори успешно една сделка в корпоративния свят на продажбите. Тръгвайки от тази формула, представлението поставя въпроси за връзката между пазара и танцовия труд; за тялото на танцьора, което едновременно извършва този труд и е негов продукт; за условията на работа и живот; за успеха и преумората в епохата на късния капитализъм. Пак там е ситуиран третият спектакъл за деня: „Не мърда“ на хореографа Живко Желязков с начален час 20.30. В търсене на отговора на въпроса как да живеем, двама герои успяват да се срещнат, въпреки че единият е в непрестанно търсене и движение в права линия, а вторият съзерцава неподвижно.  Визуалният танцов пърформанс е вдъхновен от едноименната пиеса на френския писател Еманюел Дарле.

Ден 4, 19 май (неделя)

Последният ден на БТП започва в 15 ч. с one two на Християн Бакалов. Спектакълът се случва в пълен мрак, като петимата изпълнители са в състояние на физически транс. По време на това преживяване зрителите ги наблюдават, движат се свободно и снимат драматургичното развитие на спектакъла, оборудвани с камери за нощно виждане. Следва антиутопичният проект за трансформация на абстрактното в конкретно и на невидимото във видимо Saline Nebula на Станислав Генадиев и Виолета Витанова в клуб „Дом“ от 17 ч., където хореографията ще превърне едно подобие на сянка в истински образ и в материя на сцената. Четвъртата Българска танцова платформа завършва ярко с „Код червено“ от 20.30 ч. в „Топлоцентрала“. С това представление хореографката Марион Дърова изследва ефектите, които има погледът върху тялото – то проследява моментите, в които тялото от субект се превръща в обект на погледа, и наслаждението, което рефлектира в него.

Всеки ден от 16 до 19 май от 10 до 18 ч. посетителите на Националната галерия „Квадрат 500“ могат да се насладят на най-новия проект на хореографа Росен Михайлов – „Виртуални тела“. В него емблематични произведения на български автори от постоянната експозиция и големи дози съвременен танц и дигитални технологии събират 20 български хореографи от различни поколения. Всеки от тях създава кратка авторска миниатюра, провокирана от преживяването на конкретно произведение на изкуството, която е предварително заснета на видео.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата