Нийл Йънг е продал за около 150 милиона долара правата над половината от своя каталог - включващ почти 50 албума и 1180 песни. Купувач е базираната във Великобритания инвестиционна компания Hipgnosis.
Това означава, че Hipgnosis ще получава половината приходи от музиката на Йънг, включително бъдещото ѝ използване във всеки филм, телевизия или реклама, въпреки че основателят на компанията Мерк Меркуриади гарантира, че песните на канадската рок икона няма да бъдат лицензирани наведнъж, а поотделно за всеки нововъзникнал проект.
Роденият в Квебек Меркуриади, който преди това е менажирал артисти като Елтън Джон, Бионсе и Мориси, казва: "Ние имаме общ интегритет, етика и страст, родени от вяра в музиката и значението на тези важни песни. Никога няма да има "Burger of Gold", но ще работим заедно, за да сме сигурни, че всички ще могат да ги чуят така, както би искал Нийл" (Burger of Gold е препратка към неназована компания, която веднъж поискала да използва хита на Йънг Heart of Gold в реклама за сандвичи. По този повод Йънг се шегува в концерт от 1973 г., че ще му се наложи да преименува песента на "Бургер от злато".
Това не е единствената придобивка на Hipgnosis в последните дни. По-рано тази седмица компанията е закупила 100% от правата за публикуване на музика, както и 50% от правата върху неиздавани композиции на Линдзи Бъкингам - китарист, певец и композитор от групата "Флийтуд Мак". (Малко по-рано бившата съпруга и съавтор на Бъкингам, която още е във "Флийтуд Мак" - Стиви Никс, продаде 80 на сто от правата си на конкурентна инвестиционна компания на име "Primary Wave".)
Hipgnosis сключи сделка и с известния продуцент Джими Йовин, за да получи 100% от световните права на неговия каталог от 259 песни, който включва класически албуми на Брус Спрингстийн и Том Пети, парчетата от филмите "Осма миля" на Еминем и Get Rich Or Die Tryin' на Фифти Сент. Преди тези мащабни сделки тя вече притежаваше правата върху музика от Тимбаланд, Марк Ронсън и Деби Хари и Крис Стейн от „Блонди“.
Защо толкова много музиканти продават каталозите си?
И други компании усърдно купуват каталози на музикални артисти. Миналата година Боб Дилън продаде правата над своя 60-годишен каталог на Universal Music Publishing Group за над 300 милиона долара. Universal плати 100 млн. долара и за мастър лентите на Лил Уейн от "Млади пари".
И макар да изглежда, че само ветераните продават правата на музиката си, по-младите артисти правят същото. През ноември миналата година рок групата от Лас Вегас The Killers продаде своите авторски права на „Елдридж Индъстриз“, а два месеца по-рано каталогът на Imagine Dragons беше купен от Concord Music Publishing за над 100 милиона долара.
Какви са ползите от продажбата?
Като се има предвид въздействието на COVID-19 върху музикалната индустрия, основният източник на доходи на много музикант - приходите от турнета - значително са се свили, ако не са и напълно изчезнали. "Ние бяхме насилствено пенсионирани", каза Дейвид Кросби в „Ню Йорк Таймс“, признавайки, че той също в момента преговаря за продажба за своите авторски права. За тези, които притежават ценни каталози, продажбата е начин да печелят в този труден момент.
За групи като Killers пък продажбата е шанс да вкарат музиката си в повече пространства: "Широката мрежа на „Елдридж“ в музиката, телевизията и киното ще предостави нови възможности за песните ни да радват милиони хора по целия свят."
През следващите седмици и месеци вероятно ще бъдат обявени още продажби, но за музикантите, това остава въпрос на избор между автономията и властта над собствената им музика или голяма еднократна сума заплащане и доверие, че някой друг ще опазва и развива музикалното им наследство.