В последните дни на октомври следователи в Санкт Петербург проверяват местна художествена галерия — не за фалшификати, а дали чрез картина от една изложба нейният автор и самата галерия не са нарушили все по-популярния и често прилаган закон за оскърбления на чувствата. Това е същият закон, по който съдиха и пратиха в затвора за две години Надежда Толоконникова и Мария Альохина от Pussy Riot - съдът реши, че техният „пънк молебен“ е бил много оскърбителен за християните.
Картината „Живите и мъртвите“ е рисувана от Кирил Милер. През септември платното, на коeто са изобразени хора, носещи портрети със зомбита, или може би черепи, e показано в помещенията на петербургското арт сдружение „Свинска зурла”. В социалните мрежи на сдружението творбата беше наречена „Нетленен полк 2“. По-патриотично настроената публика се разстроила и огорчила, виждайки алюзия за „Безсмъртния полк“. И започнали да сигнализират органите на властта.
Председателят на Следствения комитет Андрей Бастрикин лично наредил „във връзка с призивите на граждани и публикации в медиите относно възможния обиден характер на изображенията на загиналите във Великата отечествена война, представени в картината на художника от Санкт Петербург Кирил Милер в галерията „Свинска зурла“, да се организира проверка“.
В хода на проверката трябва да се установи „носят ли образите на загиналите във Отечествената война, представени картината на художника“ оскърбителен характер. Не е ясно кой и как вече е установил, че в картината има образи на участници във Втората световна война.
Но в посветени на войната и ветераните форуми в руската социална мрежа ВКонтакте обсъждаха с много страст, огорчение и възмущение картината на Милер и публикуваха скрийншотове от галерията, където „Живите и мъртвите“ бе представена като „Нетленния полк 2“. Еднавременно с това организаторите на изложбата и авторът на картината започнали да получават заплахи и най-разнообразни нецензурни закани.
„Заканваха се да изгорят галерията, да убият Милер, да застрелят децата ни, има много антисемитски изказвания и много „виновници“ — масоните, правителството, прозорецът на Овертън… Направихме няколко скрийншота от поредицата „стреляй, коли, мушкай, убивай, режи глави“. Между другото имаше и много коментари в наша подкрепа“, казва кураторът на галерията Николай Василиев.
Междувременно стана ясно, че картината е рисувана през 2000 г. Първата акция „Безсмъртен полк“ се е състояла през 2012 г. в Томск, движението е официално регистрирано през 2014 г. (у нас през 2016 г.)
Самият художник Милер заяви в интервю за 47news, че картината се нарича „Живите и мъртвите“, в нея няма нищо свързано с Русия, нито с Втората световна, както и никакви воински знаци. „Има едни хора, които носят портрети“, подчертава Милер. Но кой ти гледа, драмата вече е набрала инерция, тв каналите канят всякакви експерти да анализират, и засега никой не знае как ще свърши тази история.