Медия без
политическа реклама

С 14 г. закъснение започва разширяването на Чирен

Отпадна и една от жалбите срещу газопровод до село Бутан

20 Яну. 2023Обновена
От 2009 г. се обсъжда как да бъде разширено газовото хранилище
EPA/BGNES архив
От 2009 г. се обсъжда как да бъде разширено газовото хранилище

Договор за изграждането на надземни съоръжения на територията на подземното газово хранилище в Чирен бе подписан на официална церемония на територията на съоръжението в близост до едноименното село, съобщи БТА.

Подписите си сложиха Надя Стойкова от "Булгартрансгаз" и Мая Пенчева от консорциума, спечелил поръчката за изграждане на нова компресорна и измервателна станция в ПГХ "Чирен" - "Тех Енерджи Експанжън".

Договорът е на стойност от 297,777 млн. лв. и се очаква строителството на тази част от разширението на проекта да приключи за две години. Този ангажимент е поет от изпълнителния директор на "Булгартрансгаз" Владимир Малинов и от изпълнителния директор на "Главболгарстрой" Калин Пешов, който ръководи една от водещите компании в обединението, спечелило обществената поръчка

По време на церемонията присъстваха и бившият еврокомисар по разширяването Гюнтер Ферхойген, който в момента е президент на международния консултативен съвет към "Главболгарстрой", и Еди Роует от фирмата, която ще достави оборудването за компресорната станция - "Солар Търбайнс" (Solar Turbines), също влизаща в консорциума. Друг доставчик на оборудване ще бъде американската "Хъниуел" (Honeywell).

Цялостният проект за разширяване на ПГХ "Чирен" включва изграждането на посоченото по-горе оборудване, което бе обект на една от трите обществени поръчки, проведени за осъществяване на намерението капацитетът на хранилището да нарасне от 550 млн. куб. м в момента на 1 млрд. куб м в рамките на следващите около две години. Други две обществени поръчки предвиждат изграждането на нови 13 сондажа, както и тръбопровод до близкото село Бутан.

Проектът за разширяване на ПГХ Чирен" стартира през 2009 г. в контекста на кризата със спрените руски газови доставки заради търговски спор с Украйна. През 2015 г. започват реалните действия по проекта с подписване на договори за извършване на сеизмични проучвания както на територията на ПГХ "Чирен", така и на над 20 000 поземлени имота в близост до бившето находище, превърнало се преди повече от 40 години в единственото ни газово хранилище.

След церемонията пред журналисти кметът на Враца, в чиято област е и ПГХ "Чирен", заяви, че държавата трябва да направи повече, за да подобри транспортната инфраструктура в региона и в частност до самото газохранилище.

Предвижда се след края на проекта, освен да има по-голям капацитет, да се повиши и възможността за добив и нагнетяване на природен газ от настоящите 3-4 млн. куб. м на ден до около 8-10 млн. куб. м на ден. Освен това ще бъде възможно чрез новите компресори в Чирен да бъде нагнетяван и изпомпван природен газ целогодишно, а не както е сега на сезони - добивен и нагнетателен.

ОКОНЧАТЕЛНО

Междувременно на 18 януари Върховният административен съд е взел решение, с което отхвърля окончателно жалбата на фирма "Интерпром" срещу обявената от "Булгартрансгаз" поръчка за изграждането на тръбопровод от Чирен до с. Бутан. Поръчката е с прогнозна стойност от близо 84 млн. лв., като оферти подадоха 5 участника, но цялата процедура бе обжалвана пред КЗК още на ниво откриване. КЗК не видя основания в жалбата на "Интерпром" - комисията не счита, че е допусната дискриминация в критериите за подбор, не открива и проблеми с методиката за оценка на офертите. 

Последвайте ни и в google news бутон