Медия без
политическа реклама

Петков: Няма дата за падането на ветото за Северна Македония

Обещанията да започнат да се превръщат в резултати, призова президентът Румен Радев

31 Март 2022ОбновенаЕкип на Сега
БГНЕС
Кирил Петков

"България не е обещавала конкретна дата на отпадане на ветото върху начало на преговори за членство на Република Северна Македония в ЕС, заяви в Благоевград премиерът Кирил Петков, цитиран от БНР. "Това с календара не работи", заяви той по повод споменаването на конкретна дата от македонски медии за отпадане на българското вето за присъединяването на Република Северна Македония към Европейския съюз.

Петков обаче беше категоричен, че има много сериозен напредък в диалога с югозападната ни съседка. "Историческата комисия е единствено тази, която може да даде на двете правителства по кои от историческите фигури те са се съгласили и кои от историческите факти вече могат да се приемат като общи, така че аз очаквам в съвсем скоро време историческите комисии да излязат. Доколкото съм информиран, прогресът е огромен", заяви той.

"Единственият начин да имаме истински преброявания, които ще зачетат всички българи в Република Северна Македония, е когато българските права са влезли в колективните права на Конституцията. Най-вероятно в следващото преброяване ще има отделна кутийка, където ще може човек да каже „българин“. В момента я няма, но ние трябва да работим заедно това да се промени", заяви той по повод резултатите от преброяването в Република Северна Македония, според които само 3504 граждани в страната са се определили като българи на фона на близо 87 000 издадени документи за български произход на югозападните ни съседи.

По-рано министър-председателят проведе среща с европейския комисар по съседство и разширяване Оливер Вархеи, с когото са обсъдили двустранните разговори с Република Северна Македония. "В тях правителството отстоява българските позиции и има за първи път сериозна подкрепа в Европейския съюз заради новия си подход към Скопие", подчерта Петков. Освен това е била обсъдена и ситуацията около войната в Украйна и ефектите й върху страните от региона. Премиерът запозна Вархеи и с резултатите от срещата на лидери на държави членки на НАТО от Югоизточна Европа, която се проведе в началото на настоящата седмица в София по инициатива на българския министър-председател.

Днес и утре ще се проведе ново заседание на Смесената мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси между Република Северна Македония и Република България, предаде БГНЕС. Това ще бъде осемнадесетата среща на комисията и тя ще се проведе в Скопие. Заседанието идва след среща в София на правителствените ръководители на страните членки на НАТО от Югоизточна Европа, на която присъстваха и премиерите на Северна Македония и България Димитър Ковачевски и Кирил Петков. Предишното заседание на Комисията се проведе в София и беше първото за тази година. През 2022 г. трябва да се проведат пет заседания на комисията. На сегашното заседание предстои да бъдат разгледани въпросите за Средновековието и цар Самуил.

 

РЕЗУЛТАТИ

"България очаква многобройните обещания на Република Северна Македония да започнат да се превръщат в резултати, които да укрепват взаимното доверие и да създават устойчиви предпоставки за развитието на добросъседски отношения", коментира президентът Румен Радев, който също се срещна с еврокомисаря разширяване. По думите му само реален напредък в двустранния диалог с България и изпълнението на Копенхагенските критерии за членство в ЕС могат да придвижат напред процеса на европейска интеграция за югозападната ни съседка. Радев подчерта, че очаква диалогът между България и РСМ да доведе до конкретни стъпки за предоставянето на конституционни гаранции за реалното спазване на правата на македонските българи, преустановяване на езика на омразата към България и българите, съхраняване на вековното българско културно и историческо наследство на територията на РСМ, преди да дадем съгласие за започване на преговори за членство на РСМ в ЕС.

"Новата динамика в отношенията между България и РСМ е позитивен знак и за двете държави, като заедно с развитието на общи икономически, транспортни и инвестиционни проекти, следва да се разрешават и откритите въпроси в двустранните отношения, посочи още Румен Радев. Според него тези решения следва да имат конкретни индикатори и механизми, които да отчитат готовността на РСМ за започване на преговори за членство. Комисар Вархеи е откроил заявената от правителството на РСМ готовност за постигане на резултати в двустранния диалог с България, включително по отношение на предоставянето на конституционни гаранции за спазването на правата на македонските българи.

 

КОМИТЕТ

Създадването на общобългарски комитет за защита на националния интерес в Македония обявиха група учени, академици и професори, предаде БГНЕС. Те изразяват тревога от редица изявления на Петков, в които говори за "стопляне на отношенията, забързване на процеса по евроинтеграцията, активизиране на двустранните отношения". "Позиция, с която всички ние сме напълно солидарни, като очакваме повече дела, а не думи", казват обаче учените. Те изтъкват, че в изявленията на премиера "в една или друга форма последователно се прокарва внушението, че националната история не е от първостепенно значение, за сметка на пътищата, авиолиниите, икономическите взаимоотношения и редица други все още несъстояли се стъпки, които да оправдаят явното желание за отказ на държавата от Рамковата позиция и декларацията гласувана от 44-тото НС позиция, отстоявана и от две служебни правителства". От Комитета заявяват, че ще защитават позицията България да даде път за преговори за членство на РС Македония, само ако бъдат спазени всички условия от Договора за добросъседство, който към днешна дата се нарушава тенденциозно едностранно само от съседката ни. "Правата на македонските българи трябва да бъдат гарантирани ясно и категорично, включително чрез разписването им в Конституцията на РСМ, и трябва да бъдат спазвани", смятат оттам.

Още по темата