Остават само 20 дни до старта на прословутата тол система, а някои от най-важните й атрибути още не са готови. Това се разбра днес по време на среща на Агенция "Пътна инфраструктура" с транспортния бранш. От 1 март тежките камиони и автобусите трябва да кажат "сбогом" на е-винетките и да преминат към плащане на пътни такси за изминато разстояние. Тарифата за тол таксите обаче още не е приета и публикувана. А шофьорите още не са видели устройствата за следене и отчитане на пропътуваните километри - бордните устройства и GPS-ите.
Заради недоволството на превозвачите АПИ склони да преработи проектотарифата, но последният вариант с по-ниските такси още пътува в дебрите на бюрокрацията - "Новите цени са в процедура", обясни Олег Асенов, член на управата на пътната агенция. Според него няма никакви причини за съмнения, че тол системата ще влезе в експлоатация, както е планирано, от началото на идния месец. „В момента, в който тарифата мине през Министерския съвет, имаме готовност в тол калкулатура и на маршрутната карта карта да сменим цените“, поясни проф. Асенов. Той раказа още, че е започнало монтиране на пътни знаци, които ще обозначават шосетата с таксуване за разстояние. "Знаците са налични, произведени са. Самият знак е приет със съответен нормативен документ, така че всички тол сегменти ще бъдат обозначени съвсем правилно", каза представителят на АПИ.
„Мое лично притеснение е, че не сме видели бордните устройства и GPS-ите и нямаме представа как се работи с тях“, сподели Христо Радков, председател на Българското обединение на шофьорите. Той припомни, че идеята е била преди започването на работа на тол системата транспортните фирми и самите щофьори да са много добре запознати - „за да не започваме със санкциите, а просто системата да заработи, не бива превозвачите да бъдат по някакъв начин ощетени, защото някой не е внесъл яснота“, допълни Радков.
ХВАЛБИ
"Искам да кажа с голямо удоволствие днес, че автоматичната функция за правоприлагане на тол системата вече е факт. От днес системата е превключена в този режим. Това означава, че в края на деня при фиксирани нарушения в рамките на известен период около седмица ще тестваме издаването на електронни фишове и ще информираме обществеността от кога започваме тези електронни фишове да ги разпространяваме до нарушителите", съобщи проф. Олег Асенов. Той подчерта, че това е преломен момент, защото досега санкционирането е изисквало връчване на документа на нарушителя. "С проглеждането на очите на тол системата вече имаме и функцията за автоматично издаване на електронен фиш. Това е още една стъпка преди изконната дата от 1 март за въвеждане на тол системата, за да може с въвеждане на тол системата да въведем и да бъде активна тази функция и за маршрутните карти и за таксуване с бордови устройства и GPS тракери", каза професорът, като поясни, че нарича "очи" стационарните рамки за контрол, които ще следят 7 дни в седмицата, 24 часа в денонощието за нарушителите. На базата на установените нарушения по електронен път в края на деня ще се издава електронен фиш.
Опцията за компенсаторна такса остава. "В рамките на 14 дни след получаване на електронния фиш шофьорът, ако признае нарушението, може да заплати компенсаторна такса и наказателното производство не продължава. Ако откаже да заплати и не е възразил в законоустановеният срок, се преминава към съответните наказателни постановления и глоби съгласно закона", уточни проф. Асенов.