Въпросът кой ще строи участъка от "Турски поток" през България отново претърпя обрат. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) отмени решението на "Булгартранзгаз" да отстрани саудитския консорциум "Аркад" и да започне разговори с обединението "Газово развитие и разширение в България" (ГРРБ).
Според КЗК решението на държавната компания е незаконосъобразно и изпълнението трябва да бъде възложено на саудитците. Освен това "Булгартрансгаз" ще трябва да плати и разноските на "Аркад", които са 4500 лв. Толкова е държавната такса за образуване на производство през КЗК.
Борбата за това кой да изгради 474-километровото трасе от турско-българската до българо-сръбската граница започна още преди месец и вероятно няма да свърши с решението на КЗК. Причината е, че строителството на участъка ще глътне над 2.2 млрд. лв. и това прави проекта особено апетитен.
В края на май българският оператор обяви, че "Аркад" отпада от състезанието, тъй като не е подал навреме редица документи, а от ГРРБ (италианско-люксембургски консорциум, свързван с руски фирми) са предложили по-добра оферта. От КЗК обаче не смятат това за редно. Предложената от ГРРБ отстъпка от първоначално дадената цена според антимонополистите е недопустимо изменение на офертата извън срока, регламентиран в Закона за обществените поръчки.
Решението на антимонополната комисия подлежи на обжалване в 14-дневен срок пред Върховния административен съд.
В официално съобщение от "Булгартрансгаз" обявиха, че преди да решат дали да обжалват, ще анализират мотивите за решението на КЗК. Компанията е притисната от времето предвид подписаните договори за транзит на руски газ от Турция до Сърбия от януари 2020 година. Затова дружеството ще вземе предвид и това кой от двамата кандидати ще осигури по-бърза реализация на проекта.