Медия без
политическа реклама

САЩ ще финансират проекта за производство на водород в Чирен

15 Февр. 2024
Карл Крес (вдясно), регионален директор за Близкия Изток, Северна Африка, Европа и Азия от Агенцията за търговия и развитие на САЩ се срещна с изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов във Вашингтон.
Карл Крес (вдясно), регионален директор за Близкия Изток, Северна Африка, Европа и Азия от Агенцията за търговия и развитие на САЩ се срещна с изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов във Вашингтон.

Агенцията за търговия и развитие на САЩ е започнала процедура по осигуряване на финансиране на предпроектното проучване по пилотния проект за производство и използване на зелен водород в съоръженията на подземното газово хранилище "Чирен"“. Това потвърди Карл Крес, регионален директор за Близкия Изток, Северна Африка, Европа и Азия от Агенцията за търговия и развитие на САЩ (The U. S. Trade and Development Agency) по време на среща с изпълнителния директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов във Вашингтон.

Държавната "Булгартрансгаз", която е оператор на газохранилището в Чирен, обяви през септември, че започва да разработва такъв проект. Това ще става в партньорство с "Главболгарстрой Холдинг", чиито дружества участват в извършваното разширение на газохранилището, с американските компании Solar Turbines Inc. и Honeywell, които са подизпълнители в този проекти, както и италианската Pietro Fiorentini – всички те водещи разработчици и доставчици на технологии и в областта на производството и използването на водородно гориво.

Първата стъпка за реализацията е предпроектно проучване, което ще определи техническата конфигурация и структурата на публично-частното партньорство за неговото изпълнение.

Агенцията за търговия и развитие на САЩ е специализирана във финансиране на ключови проекти и си сътрудничи с компании с цел развитие на устойчива инфраструктура и стимулиране на икономическото развитие в партньорски страни, се посочва в съобщението. Предпроектното проучване е допустимо за финансиране в пълния му обем. След като приключи вътрешна процедура по одобрение в рамките на агенцията, ще бъде подписано грантово споразумение.

„Като отговорен газопреносен оператор „Булгартрансгаз“ вече работи по бъдещото развитие на преносната инфраструктура за водород към съседните страни, както и за адаптиране на съществуващата газопреносна система за работа с водородно-газови смеси. Реализацията на този първи по рода си за България проект за производство и използване на зелен водород за технологични нужди в съоръженията на газохранилището „Чирен“, ще намали емисиите на парникови газове и ще допринесе за постигане целите на декарбонизация“, каза Малинов пред представителите на USTDA.

Предвижда се зеленият водород, произведен по проекта, да се използва за технологични нужди като гориво на площадката и не се планира да се доставя на трети страни.

Малинов акцентира и върху разработения от „Булгартрансгаз“ ЕАД проект "Водородопреносна инфраструктура в България", който бе включен през ноември 2023 г. в списъка на Европейската комисия на проектите от общ интерес за ЕС. Планираната инфраструктура се състои от нов тръбопровод с дължина около 250 км и две компресорни станции в района на Дупница и Кулата. Новата инфраструктура ще позволява двупосочен пренос както на водород, произведен в страната, така и на водород от Гърция.

„Булгартрансгаз“ ЕАД разработва варианти за развитие на втората фаза на водородната мрежа, включваща разширение в страната и осигуряване на свързаност с бъдещата преносна инфраструктура за водород в Румъния. „Инфраструктурата на "Булгартрансгаз" за пренос на водород ще има ключова роля за реализирането на приоритетния коридор на ЕС за пренос на зелен водород от Югоизточна до Централна Европа“, допълни Малинов.


 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата