Аутсорсинг бизнесът продължава да набира скорост и заетите в този сектор вече са повече от 67 300 души. Това показват данните от последния годишен доклад за развитието на индустрията, изготвен от Българската аутсорсинг асоциация. Секторът ще расте и в близките няколко години, като към 2021 г. броят на заетите, които работят в различните кол центрове, офиси за изнесени услуги и др., се очаква да превиши 79 000 души.
В същото време браншът генерира 7.9% от всички разходи за заплати в икономиката ни, което ясно показва, че заплащането е в пъти по-голямо от средното за страната, става ясно още от доклада. Отделно от това скорошно проучване на международната консултантска компания Mercer сред членовете на БАА показва, че 96% от компаниите дават и годишен бонус на служителите си, който средно е в размер на една брутната работна заплата.
Темпът на растеж на работната заплата в сектора на годишна база е 6% и е съизмерим с останалите отрасли на икономиката, отбелязва "Инвестор". Заради наблюдаваната тенденция през последните години за изнасянe на дейността на компаниите извън София, основно в големи градове с университети, ръстът на заплатите там е с 10 - 11% през последната година.
Още в края на миналата година шефът на БАА Ивайло Славов коментира, че аутсорсингът и свързаните с него бизнеси вече правят над 4% от БВП на България. При запазване на този положителен тренд се очаква до 2021 г. приходите на сектора да се удвоят до 4 млрд. евро. Макар компаниите от индустрията най-често да са наричани кол центрове, услугите по телефона са само 16% от общата дейност в този сектор. "84% от останалите услуги са свързани със създаването на софтуерни приложения, изработването на продукти, свързани със знания, автоматизация, управление на бази данни и т.н.", обясни още Славов.
Той уточни, че у нас близо 500 компании се занимават с някакъв тип изнесени дейности, а българските са около 20 - 30%. Всички те предлагат на работещите за тях допълнително здравно осигуряване, както и "хонорар" за довеждане на нов колега във фирмата. Близо 70% от компаниите дават безплатни карти за спорт или покриват частично разхода за спортни активности. Същият процент от работодателите осигуряват и безплатна храна за офиса. А 86% от компаниите са намерили място в офисите си за пространство за игри, спорт и развлечения, разкрива още докладът на БИИ.
ОБХВАТ
Макар София все още да е главният аутсорсинг център в България, Пловдив и Варна също "дърпат" напред. Нови компании привличат и Велико Търново и Бургас. Това са и петте основни центрове на аутсорсинг бизнеса у нас. "Това вече не е софийска индустрия, защото вече се развива и на други места в страната. Пловдив и Варна напредват бързо, а Бургас, Велико Търново и Русе са изгряващи звезди в сектора", коментира още шефът на БАА.