Медия без
политическа реклама

БНБ ограничава единствено таксите за основната банкова сметка

Цената на финансовите услуги може да бъде намалена, ако се ползват в пакет

03 Авг. 2018
Илияна Кирилова

БНБ може да ограничи таксите единствено по платежната сметка за основни операции. Такава сметка обаче може да си открие само лице, което никога не е било клиент на банковата система. 
Това уточниха експерти, след като преди ден стана ясно, че от 1 август банките променят тарифите си за различните услуги, след като БНБ им слага тавани. Всъщност от тази дата влизат в сила ограниченията за таксите, които трезорите събират по платежната сметка за основни операции. Таваните са съобразени с осреднените цени на различните услуги по разплащатателни сметки за 2017 г., публикувани от БНБ по-рано тази година.
Проблемът е, че банките не само не предлагат на никого такива платежни сметки, но за тяхното използване има сериозно ограничение - потребителят да няма сметка в друга банка. Това разясни пред БНР Стефан Христов от фондация "Граждани без бюрокрация". "Мога да ви уверя, че и човекът, който рови в кофата, вероятно някъде има сметка, която, дори да е с отрицателно салдо, все пак е сметка", твърди Христов.
Платежната сметка за основни операции бе въведена преди година според европейска директива с цел да се улесни всеки, който не е клиент на банковата система, лесно и на поносима цена да си открие сметка, да има дебитна карта и да може да прави плащания. Основно директивата цели да помогне на младежи, студенти, мигранти, пенсионери и бедни хора да ползват ограничени финансови услуги.
Неотдавна в. "Сега" запита две от най-големите банки у нас на колко свои клиенти са открили такива платежни сметки. От едната финансова институция ни отговориха, че не е в политиката им да дават такава информация, а от втората изобщо не получихме отговор. Истината е, че тези сметки почти не се предлагат на клиентите. Няма информация и дали централната банка следи за спазването на тази евродиректива.
На фона на падащите лихви през последните две години трезорите чувствително завишиха голяма част от таксите и комисионите си, за да компенсират загубата. Това показва и справката на БНБ за средните цени по разплащателните сметки. Както в. "Сега" писа вчера, значително по-скъпо е тегленето от банкомат на друга банка, както и тегленето на пари в брой. Увеличени са и таксите за някои от най-масовите плащания - директен дебит, кредитните преводи и периодичните преводи в левове.

Голямата конкуренция между банките все пак ги принуждава да бъдат по-гъвкави, като предлагат на клиентите си пакети, в които отделни услуги излизат по-евтино. В тези пакети обаче може да бъдат включени услуги, които потребителят никога не е ползвал и скоро няма да ползва. Затова първо трябва добре да обмисли кои операции са му необходими и изгодни, преди да сключи договор, съветват експерти.

Последвайте ни и в google news бутон