България слезе с три позиции надолу в класацията на фондация "Херитидж" за степен на икономическа свобода. Това показва новото издание на "Индекс на икономическа свобода 2023", в което страната ни се нарежда на 32-ро място с оценка от 69,3 точки. Година преди това България заемаше 29-а позиция със 71 точки.
Тази година индексът подрежда 176 държави по степента на икономическата свобода, която са постигнали. Скалата е от 0 (най-ниска свобода) до 100 точки (най-висока свобода), като първото място за поредна година е заето от Сингапур с 83.9 точки (макар и тук да има леко отстъпление от предната година, когато са били отчетени 84,4 точки).
Четири са държавите в света, за които "Херитидж" дава над 80 т. индекс на икономическа свобода - освен Сигнапур, това са още Швейцария, Ирландия и Тайван.
След тях е групата на страните с висока степен на икономическа свобода, оценена с над 70 до 80 точки. Това са 23 държави.
България попада в групата на страните със средна степен на икономическа свобода - между 60 и 70 точки, където са класирани 55 държави. В класацията ние се нареждаме между Япония и Словакия.
На дъното на класацията са Северна Корея с едва 2,9 т. и Венецуела и Куба с под 30 точки.
Степента на икономическа свобода се оценява по няколко категории. България традиционно получава слаби оценки по показатели като "ефективност на съда" и "интегритет на институциите" в категория "Върховенство на закона". Тази година е влошен резултатът и по показател "право на собственост".
В категория "Размер на правителството" страната ни е оценявана високо по отношение на данъчната тежест - основно заради въведения плосък данък - както и на фискалната стабилност, но пък получава ниски оценки заради високите правителствени разходи спрямо БВП.
Впечатление прави, че силно са влошени резултатите за фискалната стабилност страната ни тази година. България е получила по-ниска оценка заради нарастващите размери на държавния дълг и бюджетния дефицит. Така например по този показател страната ни е оценена с 90.5 точки, а предната година е получила 96.2 точки. Ако управлението на страната след изборите не съумее да овладее разрастването на бюджетния дефицит и нуждата от поемане на нов дълг, вероятно ще сме свидетели на още по-голямо пропадане в класацията за икономическа свобода.
В категорията "Ефективност на регулациите" сравнително ниските резултати идват от високите разходи за труд - основно заради осигуровките, както и от регулациите върху бизнеса. За една година леко са се влошили показателите "парична свобода" и "свобода на бизнеса".
Страната ни получава доста ниски оценки и в категорията "Отворени пазари" - най-вече по отношение на инвестиционната и финансовата свобода.
Класацията недвусмислено показва, че по-високата икономическа свобода е пряко свързана с доходите и благосъстоянието, демокрацията, иновациите, ограничаването на бедността, здравето на гражданите и чистата околна среда, посочват авторите на изследването.