България се е изстреляла на 23-о място сред 165 държави в новата класация "Икономическа свобода по света 2022”. Изследването, представено у нас от Института за пазарна икономика, се готви всяка година от Канадския институт „Фрейзър“. В предното издание страната ни бе на 36-а позиция. Скокът изглежда сензационен, но не е. Зад него не стоят някакви усилия и постижения на властите и не България си е подобрила оценките по различните критерии, а доста други страни са си влошили "бала" и са изпаднали надолу в класацията, обясняват експертите от ИПИ.
Тазгодишното издание е базирано на данни от 2020 г. - годината, в която светът се срещна с коронавируса и започна тежка битка с пандемията (обработването на данните за 165 държави е трудна работа и отнема време, затова има такъв времеви лаг). Именно заради битката с Ковид-19 много правителства по света ограничиха икономическите свободи и засилиха намесата на държавата - като се започне от кошмарните "локдауни" и различните видове ограничения за бизнеса и се стигне до голямо увеличаване на зависимостта на фирмите от бюджетни субсидии и помощи. Оказва се, че България стои сравнително добре, защото като изключим първата вълна, рестрикциите бяха по-леки на фона на драстичните мерки в други страни. А се оказва, че и разходите на хазната не са били така огромни като в други държави.
Хонконг, Сингапур и Швейцария са в челото на класацията, следвани от Нова Зеландия, Дания, Австралия, САЩ, Естония. А на опашката са Венецуела, Судан и Зимбабве.
Къде е България
Това е поредната класация, в която страната ни се представя добре заради познати стари предимства: - ниското подоходно облагане (плосък данък), стабилните пари (валутен борд), ниски мита (благодарение на членството в ЕС), лесния достъп до кредити кредитиране (голям брой банки).
И минусите са познати. В традиционно най-слабата за България категория – „Правна система и право на собственост“ – липсва подобрение, като конкретно при показателите "безпристрастност на съдилищата, "доверие в полицията" и "защита на собствеността оценките са тревожно ниски - под 5 точки, при оценки около 8 т. в другите от ЕС. Резултатът на България е близък до този на държави като Уругвай, Бутан, Монголия, Индия.
"Слабата правна система и защита на право на собственост спъва инвестициите, предприемачеството и дългосрочното развитие на икономиката", посочват от ИПИ.
Какво се случи в Европа?
Проучването е категорично - има сериозно влошаване към икономическа несвобода. При Австрия най-големият минус е прекомерното увеличаване на бюджетните разходи и на субсидиите. Португалия губи в класирането заради голямото нарастване на държавния дълг. Испания е понижила оценката си заради печатането на пари и срива на акциите.
Средният резултат на страните по света отбелязва рекорден срив спрямо предната година. "Спадът е над три пъти по-голям от отчетения непосредствено след финансовата криза от 2008-2009 г. и изтрива десетилетие развитие и повишаване на икономическата свобода, а пандемията Ковид-19 се превръща в най-голямата катастрофа за икономическата свобода в световен мащаб", коментират авторите на изследването.
Защо свободата е важна
Проучването показва ясна връзка между икономическата свобода и благосъстоянието на държавите и техните граждани. Като се сравнят най-свободните 42 с най-несвободните 40 страни:
- брутният вътрешен продукт на човек от населението в групата на най-свободните държави е 7 пъти по-висок;
- Доходът на най-бедните 10% от населението е над 8 пъти по-висок в сравнение с групата на несвободните държави;
- Продължителността на живота е с 15 години по-висока;
- Детската смъртност е 10 пъти по-ниска;
- Делът на записаните в училище деца е много по-висок;
- Хората в свободните държави считат себе си за по-щастливи.