Данъчната кампания за 2021 г. започва на 11 януари. От тази дата стартира подаването на декларациите за доходите на физическите лица, придобити през 2020 г., в офисите на приходната агенция.
През март 2021 г. след подаването на данните от работодатели и платци на хонорари ще бъде пусната и електронната предварително попълнена декларация за доходите, която се подава с ПИК или електронен подпис. В нея ще бъдат вписани автоматично данни за получени през 2020 г. доходи от трудови правоотношения, граждански договори и хонорари, доходи от наем за имоти, чиито наематели са юридически лица и други.
Срокът за ползване на 5% отстъпка за ранно деклариране и плащане и през следващата година е 31 март, а крайният срок за обявяване на доходите 30 април, напомнят от приходната администрация.
Фирмите и едноличните търговци може да започнат да подават декларациите си от 1 март, като за първи път през тази година крайната дата е 30 юни. Заради COVID-пандемията бяха направени промени в законодателството, с което се удължи срокът за деклариране и за плащане на корпоративния данък - 30 юни.
ГОДИШНО ПРИКЛЮЧВАНЕ
От 10:00 часа тази сутрин НАП временно преустанови възможността за плащания на виртуален ПОС терминал, съобщи ведомството. В 12 часа спря и плащането на ПОС в офис на приходната агенция, а причината е годишното приключване на на 2020 г. и превключването на работата на информационните системи.
Неудобството за гражданите ще е до 10 януари. Заради обновяване в информационните системи на приходната агенция до 10 януари плащания ще могат да се правят през търговските банки.
Ако се налага възстановяване на здравния статус през този период, просрочените вноски трябва да се платят през търговска банка, а необходимото удостоверение - да се получи на хартиен носител в офис на Приходната агенция по постоянен адрес. Същото важи и за удостоверение за непрекъснати здравни права. Информацията за здравния статус, която може да бъде проверена онлайн, ще бъде валидна към края на декември и напълно обновена - на 11 януари. Това е денят, в който новите системи трябва да заработят изцяло и в който започва данъчната кампания.
Електронната услуга за подаване на уведомления за трудови договори ще бъде достъпна в периода от 5 до 10 януари, но резултатите от обработката на подадените данни ще бъдат изпращани от НАП поетапно след 11 януари.
ОБЛЕКЧЕНИЯ
Единствената по-съществена данъчна промяна за гражданите през 2021 г. е новото облекчение, което може да намали дължимия данък с до 200 лв., ако се прави ремонт на жилището. На практика гражданите ще може да приспаднат от данъчната основа при подаване на годишната данъчна декларация направените през предходната година плащания на майстори за ремонт на жилищата със сума до 2000 лв. Отстъпката е само за труда на майстора, но не и за вложените строителни материали.
За да се ползва бонусът, разходите за платения труд трябва да са подплатени с документи - фактури, касови бонове, разписки, платежни за банкови преводи. Идеята на финансовото министерство е по този начин гражданите да имат интерес да изискват документ за всеки лев, платен на майстори за различни ремонтни дейности.
Друго ново данъчно облекчение - за деца, на практика ще може да се ползва чак през 2022 г. Става въпрос за отстъпката за деца, която може да намали данъка с 450 лв. за едно дете, 900 лв. - за две и 1350 лв. за три и повече деца. През 2022 г., когато се подава данъчната декларация за доходите от 2021 г., родителите ще може да намалят доходите си съответно с 4500 лв. за едно дете, 9000 лв. - за две и 13 500 лв. за три и повече деца.
Добра новина е увеличеният месечен таван на ваучерите за храна от догодина. Месечната сума вече може да достига 80 лв. при 60 лв. досега. Сумата, дадена за храна, е освободена от данъци и осигуровки.