Медия без
политическа реклама

Даренията на храна са се сринали с 50% въпреки отпадането на ДДС

Задължителното маркиране на продуктите е излишно и трябва да се премахне, твърди бизнесът

04 Яну. 2019
Българска хранителна банка успява да спаси малка част от изхвърлените 670 тона храна всяка година.
Българска хранителна банка успява да спаси малка част от изхвърлените 670 тона храна всяка година.

С 50% са намалели дарените количества храна през последните две години въпреки премахването на ДДС, което се смяташе за основен проблем пред даренията. Сега обаче затруднението е предизвиквано от задължителното маркиране на продуктите със специален стикер, който указва, че те са дарение. Това съобщиха от Българска хранителна банка - единствената за момента организация в страната, която събира, складира и раздава дарени продукти с кратък срок на годност. 
Маркировката бе въведена през 2017 г., когато отпадна начисляването на ДДС върху даренията за хранителни банки. Премахването на налога обаче не е стимулирало производители и търговци да предоставят безвъзмездно излишната храна, защото облепянето със специални стикери се е оказало още по-голяма спънка. Маркировката бе въведена като застраховка срещу злоупотреби с дарения и ощетяване на хазната.
През 2018 г. са дарени 150 тона храна, докато през 2017 г. количествата бяха 200 тона, а през 2016 г., когато все още действаше режим на ДДС - 290 тона, съобщи пред "Блумбърг тв"  Цанка Миланова, директор на Българска хранителна банка.  

Още при приемането на законовата разпоредба за задължително маркиране на храната е било ясно, че това ще отблъсне бизнеса. "Излишната храна е логистична пречка за всяка фирма и тя се стреми колкото може по-бързо да освободи склада от нея. Маркирането обаче нарушава производствения процес, налага се опаковките да бъдат разрушавани и всеки единичен продукт да бъде облепен, а после наново пакетиран. Това е допълнителен финансов ресурс и логистичен проблем за фирмите", обясни Миланова. За да избегнат това препятствие, част от фирмите и през 2018 г. са продължили да правят даренията си със заплащане на ДДС върху храната, каза Миланова. 

В момента се подготвя нов закон за храните и редица браншови и работодателски организации настояват маркирането да отпадне. "Българска хранителна банка е доказала, че може да осигури безупречна прозрачност и проследимост на храната. Не допускаме никакви злоупотреби", уверява Миланова.

Годишно в България се унищожава около 670 тона нереализирана в търговската мрежа и в заведенията храна. Малка част от нея бива "спасена" и предоставена на нуждаещи се.

 

ЧУЖД ОПИТ

Веригите супермаркети в Чехия трябва да продължат да предоставят на хранителните банки безплатно непродадените стоки. Конституционният съд отхвърли жалба от група сенатори, които твърдяха, че тази практика е форма на данъчно облагане и е в тежест на бизнеса. Съгласно чешкото законодателство търговците на хранителни стоки в Чехия, чиито обекти са разположени на площ над 400 кв. м, трябва да предават безплатно непродадените хранителни стоки на мрежата от хранителни банки в страната, които след това ги разпределят на нуждаещите се. До 10 млн. чешки крони са глобите, които могат да бъдат наложени за неспазването на закона. В мотивите на съда пише, че законът е част от международните усилия за борба с разпиляването на храни, намаляването на отпадъците и подпомагането на социално слабите.

 

Последвайте ни и в google news бутон