Медия без
политическа реклама

Фискалният съвет: 6 млрд. лв. данъчни приходи в бюджет 2025 са неизпълними

Днес, 15:43
Любомир Дацов, член на Фискалния съвет
БГНЕС
Любомир Дацов, член на Фискалния съвет

Риск от неизпълнение на данъчните приходи в размер на 6.2 млрд. лв. във внесения от правителството проектобюджет за тази година, оцени Фискалният съвет. Само от ДДС, за който е заложен рекорден ръст на постъпленията от 33%, се очертава потенциално неизпълнение от 4.2 млрд. лв., смятат експертите в съвета.

Фискалният съвет е независим орган, създаден преди 8 г., за да наблюдава и анализира бюджетната политика на страната и да дава оценки за поддържане на устойчиви публични финанси и качествени  макроикономически и бюджетни прогнози. Днес членове на съвета бяха изслушани от парламентарната подкомисия за контрол на публичните средства по повод внесения вече в НС законопроект на правителството на бюджета за 2025 г.

Размерът на възможното неизпълнение на заложените от държавата приходи, за което предупреждава Фискалният съвет, е почти колкото планирания дефицит от 6.4 млрд. лв. (3% от БВП).

Буфери при неизпълнение на приходите ще се окажат огромната капиталова програма, както и средствата за издръжка на публичната сфера, които според ФС са прекалено раздути. 

"Новото редовно правителство е заложило аналогичен обем на допълнителни приходи като тези на проектобюджета на служебния кабинет, за да се постигне 3% дефицит. Служебният кабинет обаче беше заложил еднократни допълнителни приходи, докато сегашното правителство ги е заложило на постоянна база%, каза Любомир Дацов, член на ФС.

Той е скептичен, че чрез подобряване на събираемостта и от изсветляване на сив сектор може да се съберат толкова големи приходи. Според него сивият сектор далеч не е 30%, както преди ден обяви финансовият министър Теменужка Петкова.

От Фискалния съвет не подкрепят увеличаването на осигурителната тежест през следващите четири години. Планът е максималният осигурителен доход от 1 април 2025 г. да бъде увеличен от 3750 на  4130 лв., а през следващите три години да нараства с по 300 лв. В същото време е планирано от 2027 г. осигурителната вноска за всички работещи в частния сектор се вдига с 2 процентни пункта, а от 2028 г. - с 1 п.п.

"Увеличаването на осигурителната тежест е проблем, защото осигуровките влизат в себестойността и влияят на конкурентоспособността на икономиката. България губи конкурентни предимства и затова са необходими и алтернативни мерки за увеличаване на производителността", заяви Дацов. 

Фискалният съвет разкритикува и огромната капиталова програма на правителството, която за 2025 г. е планирана за 14 млрд. лв. - двойно повече от реализираните през 2024 г. държавни инвестиции.

"Не съветваме публичните инвестиции да изместват частните инвестиции. Това не е добро решение. Трябва да се провеждат политики за стимулиране на частните инвестиции", посочи Дацов.

Фискалният съвет призовава към политики на затягане на бюджетите в следващите години, т.е.  по-амбициозно свиване на дефицитите от планираната цел от 2.2% през 2028 г. Това трябва да става чрез свиване на разходите, защото само така ще има незабавен и дългосрочен ефект, смятат експертите.

Един от големите проблеми на бюджета е огромният скок на разходите за отбрана и сигурност - с над 50%, според Фискалния съвет. Подобен ръст ще задълбочи диспропорциите през следващите години. Затова те призовават да се отменят автоматичните формули за определяне на заплатите в бюджетната сфера - сега в редица публични сектори, включително и минималната работна заплата, са обвързани с размера на средната за страната. "Подобни автоматични формули са проциклични и в определени периоди вървят срещу посоката, по която е поела икономиката. Това създава проблеми, включително и швейцарското правило за актуализация на пенсиите", посочи Дацов.

"Ако следващите години разходните мерки в бюджетите не бъдат намалени, то ще се стигне до необходимост от вдигане на данъци", предупреди финансистът.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата