Медия без
политическа реклама

ГЕРБ и БСП се сблъскаха в спор чия власт е по-некадърна

Левицата контрира обвинения за АЕЦ "Белене" и Дунав мост 2: Вие управлявате повече от 10 години

19 Дек. 2019
Депутатът от ГЕРБ Александър Ненков ожали кабинета за допълнителния харч от 24 млн. лв. за Дунав мост 2, но подмина опростените 208 млн. лв. за НКЖИ.
Илияна Кирилова
Депутатът от ГЕРБ Александър Ненков ожали кабинета за допълнителния харч от 24 млн. лв. за Дунав мост 2, но подмина опростените 208 млн. лв. за НКЖИ.

Лют спор се разрази в парламента между ГЕРБ и БСП на тема "Чие управление е по-некадърно".
Ябълката на раздора беше одобреният в сряда от кабинета "Борисов" извънреден разход от 25 млн. лв. за допълнително плащане за Дунав мост 2. Оказа се, че испанската компания FCC Construction е осъдила България в Парижкия арбитраж да плати 11 млн. евро за непредвидени разходи по изграждането на моста. Минути след отпускането на сумата в сряда министърът на транспорта Росен Желязков обвини правителството на "Орешарски", че вместо да оспорва претенциите на испанците, им е помогнало да спечелят делото. В четвъртък ГЕРБ продължи офанзивата срещу политическия си опонент в Народното събрание.

Резултат с изображение за Дунав мост 2

"Дунав мост" 2 е малка част от безкрайния списък със занемарени проекти на претендиращата за алтернатива столетница",  заяви зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Александър Ненков. Депутатът припомни случая със загубения арбитраж за „АЕЦ Белене“ за 1,2 млрд. лв., който показвал "лицемерието на БСП и непоправимата им от столетие насам склонност да вкарват държавата в кризи". Ненков нападна левицата и за това, че при нейното управление са били построени "най-скъпата магистрала "Люлин" и най-дефектната част на магистрала "Тракия" между Стара Загора и Чирпан". От думите му се разбра, че ремонтирането на лошо изпълнения участък ще струва минимум 120 млн. лв. на данъкоплатците. От септември миналата година по отсечката е въведено ограничение на скоростта от 90 км в час, тъй като настилката е пълна с неравности.
"Управляващите да спрат да ровят в миналото и да търсят оправдание, че са некадърни да управляват", скочи народният представител от БСП Таско Ерменков. „Сегашната власт в лицето на ГЕРБ е евтина на брашното и скъпа на триците. Леят се крокодилски сълзи за 20 млн. лв. арбитражното дело за втория Дунав мост, загубено от България, а се забравят 600 млн. евро, загубени заради недалновидното решение на ГЕРБ да прекрати АЕЦ „Белене“, каза Ерменков.

От БСП припомниха, че ГЕРБ управлява повече от 10 години. "Задълженията на болниците растат, смъртността се увеличава, няма област, в която да не сте убили надеждите на хората, освен надеждите на по-богатите, на които раздавате пари с лобисткото си законодателство", каза Таско Ерменков. Неговият съпартиец Манол Генов пък прехвърли топката към НДСВ, защото „Дунав мост“ 2 бил "тотално провален проект от правителството на Симеон Сакскобургготски. 

 

ПО РЕЛСИТЕ 

Потопени в спора кой е виновен за допълнителния разход от 24 млн. лв. за Дунав мост 2, и ГЕРБ, и БСП пренебрегнаха далеч по-сериозни разходи, които също се стовариха на бюджета, т.е. на  данъкоплатците. В сряда кабинетът "Борисов" гласуваха да бъдат опростени 208 млн. лв.  заем от държавния бюджет, дадени през 2015 г. на Национална компания "Железопътна инфраструктура".  Огромната сума бе отпусната от бюджета, тъй като НКЖИ се забави фатално със строителството на 10 жп отсечки и изгуби еврофинансирането по програмата "Трансторт 2007-2013 г.", а важните отсечки тпябваше да бъдат довършени. ЖП кожмпанията трябваше да изплати заема от бюджета на няколко транша, но вместо това правителството опрости дълга, или по-точно реши с непогасената сума да вдигне капитала на НКЖИ.

 

ОЩЕ ЖЕСТОВЕ

На заседанието си в сряда правителството направи пореден щедър жест и към БДЖ - удължи до края на март 2020 г. срока за изплащане на 62 млн. лева безлихвен заем. Средствата бяха отпуснати от бюджета, за да може жп холдингът да погаси просрочени задължения по облигационен заем в размер на 20 млн. лв., както и 42 млн. лв. към НАП, дължими заради активирана държавна гаранция по заеми от ЕБВР и Световната банка. Кабинетът прие и разпореждане за увеличаване на капитала на „Холдинг БДЖ“, чрез непарична вноска, представляваща вземане на държавата срещу дружеството.

Последвайте ни и в google news бутон