Медия без
политическа реклама

ГЕРБ и ДПС подкрепиха бюджет 2023 със заявка за корекции при второ четене

За всеки нов разход ще се реже стар разход, обясни финансовият министър Асен Василев след среща с Бойко Борисов

12 Юли 2023Обновена
Финансовият министър Асен Василев.
Илияна Димитрова
Финансовият министър Асен Василев.

С гласовете на ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС бюджетът за 2023 г. бе приет на първо четене в пленарна зала след повече от пет часа обсъждания. 

Депутатите от ГЕРБ-СДС и ДПС обявиха, че подкрепят проекта на Асен Василев, защото страната не може без бюджет, а трябва да се подсигури нормалното й функциониране до края на годината. В същото време от двете политически формации направиха заявка, че между първо и второ четене ще настояват за корекции на предвидените мерки за затягане на данъчния и митническия контрол и в някои от разходните пера, без това да се отрази на дефицита.

Преди да влезе в пленарна зала законопроектът на бюджета за тази година безпрецедентно бе отхвърлен от осем парламентарни комисии, сред които комисиите по правни въпроси, по вътрешен ред и сигурност, по транспорт, икономика, образование, отбрана. Мнозинството от депутатите в тези комисии бяха недоволни от непредвидено увеличение на заплатите и от орязана издръжка и капиталови разходи в съответните министерства и сектори.

"Ситуацията е необичайна - бюджет да се гласува в средата на годината. Затова бе много важно той да не изненадва хората и бизнеса. Това не е революционен бюджет, но няма и как да очакваме да бъде, защото ще се прилага 5 месеца. Истинският дебат ще бъде за бюджет 2024 г.", обяви финансовият министър Асен Василев.

Както е вече е известно, Бюджет 23 е направен по макрорамката на служебното правителство, но за разлика от проекта на служебното правителство дефицитът е намален на половина - от 6.4% на 3%, което е един от критериите за членство в еврозоната.

Свиването на дефицита ще стане възможно със значително увеличение на приходите вследствие на по-добра събираемост от НАП и Агенция Митници. Наред с това в преходните разпоредби са предвидени промени в редица закони, в които се предвиждат мерки за затягане на финансовата дисциплина. С 4.7 млрд. лв. повече са заложените данъчни приходи в сравнение с 2022 г. като 1.7 млрд. лв. от тях ще дойдат от ДДС.

Данъчни ставки не се вдигат, с изключени на ДДС за природния газ, обяви Асен Василев, като за пореден път пропусна да спомене увеличената ставка от 9 на 20% от 1 юли за парното и топлата вода.

Според Василев приходната част е изпълнима, макар и леко напрегната.

В разходната част се запазват разходите само по проекти, при които има избрани изпълнители или са в процес на изпълнение. Изключени са капиталови разходи без стартирали обществени поръчки. "Все пак има буфер, ако се подредят звездите и някои проекти се осъществят. Освен това не се ограничава сключването на договори за изпълнение през следващи периоди", уточни финансовият министър.

"Целта е да не се ограничава инвестиционната програма на държавата. Тя систематично не се изпълнява години наред заради непроведени процедури или липса на проекти. Това е системен проблем, който трябва да намери трайно решение", посочи още Василев.

Финансовият министър подчерта, че социалните плащания и трансфери от бюджета се запазват, а някои дори са със завишен размер. Сред тях посочи индексацията на пенсиите и учителските заплати, минималните заплати на лекари и медицински сестри и др.

ПОДКРЕПА

Партньорите от ГЕРБ похвалиха залагането на 3% дефицит, защото ни доближава до еврозоната, но изразиха много резерви. "Инфлацията остава висока - 8.7% средно за годината, а няма стъпки да бъде намалена, което също е изискване за приемане на еврото. Сериозен риск има да не получим втори транш от плана за възстановяване заради липса на готовност с поетите ангажименти за законови промени. Например много важен закон - за енергетиката, още не е изработен", посочи Теменужка Петкова. Тя разкритикува и намалените разходи за образование. В същото време определи приходите като силно надценени.

Според ГЕРБ трябва да се преразгледат предложените от Асен Василев мерки за изсветляване на икономиката, защото те може да създадат допълнителна административна тежест за бизнеса, особено за малките фирми. Сред тези мерки, които вече получиха критики от засегнатите сектори, са въвеждане на задължително плащане на заплати по банков път за фирми с над 50 души персонал, неплащане от страна на клиентите, ако не получат касова бележка в заведение, задължително предварително деклариране на ДДС при движение на стоки с висок фискален контрол, сред които са почти всички храни и др.

"Подкрепяме този бюджет, но ще бъдем изключително взискателни и прецизни при съставянето на бюджета за 2024 г., където ще настояваме за реформи", посочи Теменужка Петкова.

ДПС след като първоначално обявиха в бюджетна комисия, че ще гласуват "въздържали се", сега подкрепиха бюджета на първо четене. Движението също ще предложи между първо и второ четене преразглеждане на някои мерките срещу сивата икономика, а също ще настояват за по-висок бюджет за сектор "Сигурност".

"Смятаме за правилна целта да се поддържа по-нисък дефицит и да избягаме от дългова криза - за последните две години дългът почти се е удвоил", заяви Йордан Цонев. Той обясни, че в друга обстановка ДПС би била много по-критична по какъв начин финансовият министър предлага да се затегнат финансите, но при сегашната ситуация се предлага приемлив вариант. "Като гласуваме бюджета, даваме подкрепа страната да излезе от политическата криза. Независимо дали ни харесва, трябва да подкрепим това управление", посочи Цонев.

КРИТИКА

Най-големите критици на бюджета бяха депутатите от ИТН и "Възраждане", които го определиха като интерционен, илюзорен, фантасмагории, бюджет-еврозона. От БСП обявиха, че бюджетът за 2023 г. има сбъркана философия и не отговаря на европейските стандарти. "Най-развитите икономики в ЕС и еврозоната, които са и с най-висок стандарт на живот, имат дефицити от 7-8%, а ние залагаме 3%", каза Румен Гечев и предложи капиталовите разходи да се орежат още, а парите да се дадат за повишение на заплатите. 

От БСП и "Възраждане" също се възпротивиха за преминаване към задължително плащане на заплати по банков път и обявиха тази мярка за директно наливане на пари в банките. Депутати от "Продължаваме промяната" обещаха да се водят преговори с Асоциацията на банките в България за облекчаване на таксите.

ПРЕДИ ГЛАСУВАНЕТО

Преди да започне обсъждането на бюджета в пленарна зала лидерите на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ се събраха на председателски съвет.

"Това, което обсъдихме, е бюджетната рамка. Разбрахме се да не бъде пипана", заяви Василев след срещата. И допълни, че има нагласа за сравнително дребни корекции между първо и второ четене, като за всеки новопредложен разход, ще бъде махнат друг разход.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви след срещата с финансовия министър, че ще "подкрепят бюджета като междинен". По време на разговорите е постигнато съгласие следващият бюджет да се направи "много по-задълбочено" във всички сфери. По думите на Борисов, ако финансовият министър започне да се вслушва повече във браншовете, ще има по-голям шанс за успех. "Този бюджет трябва да го приемем, защото гарантираме пенсиите, учителските заплати. Има шанс за леки корекции", допълни Борисов.

ПРОТЕСТИ

На фона на обсъждането на бюджета КНСБ организира протести пред парламента, които ще продължат до петък. Исканията са "справедливи доходи в защита на трудовите права на работещите". В събота пък излизат служители на МВР, които искат 20% увеличение на заплатите. По този повод Асен Василев заяви, че "трябва да се отнасяме с еднакъв аршин към всички служители". От думите му стана ясно, че структурите, които са получили увеличение миналата година, няма да получат тази, а тези, които са били ощетени миналата година, тази година ще получат 10%. 

Лидерът на БСП Корнелия Нинова остро разкритикува срещата между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ  и излезе пред протестиращите от КНСБ като заяви, че техните искания, са и исканията на БСП. "Минималната работна заплата да стане 50% от средната – това успяхме да постигнем още в миналия парламент, благодарение и на вас. Трябва да продължим тази съвместна битка. Ние внасяме това увеличение да стане от 1 юли тази година, а не от 1 януари догодина. Това е между 950 и 1000 лв. към този момент", заяви Нинова.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

бюджет 2023

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?