Медия без
политическа реклама

Година не стигна на спецсъда да реши делото "САПАРД"

Прашасалият процес за източването на милиони евросредства се мотае между инстанциите вече 12 години

Снимка: Архив
Както и да приключи делото за източването на САПАРД, след над десетилетие по съдебните зали Марио Николов лесно ще спечели обезщетение за бавно правосъдие.

Цяла година не стигна на Апелативният специализиран наказателен съд да се произнесе по делото за източване на САПАРД. Това става ясно от електронното деловодство на съда. В процеса обвиняеми за източване на над 14.5 млн. лв. от програмата са бизнесменът Марио Николов и още 7 души. Според прокуратурата те са представили стари машини за месопреработване като нови и неправомерно са получили субсидии за купуването им.

На 16 януари м.г. съдиите Веселина Вълева, Красимира Райчева и Румяна Илиева (докладчик) са приели делото за изяснено. Според НПК решението на апелативната инстанция заедно с мотивите трябва да се изготви не по-късно от 30 дни от съдебното заседание, в което делото е обявено за решаване, а когато делото е от фактическа и правна сложност - до 60 дни. Такива забавяния не са изключение за съдебната система. Първата инстанция се е справила далеч по-бързо - тя е подготвила мотивите за оправдателната присъда за половин година. Апелативният спецсъд, който е по-малко натоварен, но необяснимо защо, работи далеч по-бавно. Според последния огласен доклад на апелативната инстанция за цялата 2018 г. там са постъпили 69 дела от общ характер, а са разгледани 95. Повечето дела са по мерки за неотклонение - 567. В съда работят 12 съдии. Това прави по по-малко от дело месечно на съдия.

Процесът "САПАРД" е христоматиен пример за бавно правосъдие и каквато и да е окончателната присъда по него, подсъдимите могат лесно да получат обезщетение за протакането.

Казусът е в съда от 2008 г. Делото беше разделено на две - за източването на средствата и за прането на пари. През 2010 г. Марио Николов получи 12-годишна присъда от Софийския градски съд. За виновни бяха признати още петима от подсъдимите. През 2012 г. обаче Софийският апелативен съд отмени присъдите и върна делото на прокуратурата. Обвинителният акт беше внесен отново в началото на 2014 г., но вече в спецсъда заради променената подсъдност. В края на май 2017 г. Марио Николов и останалите подсъдими бяха оправдани от Специализирания наказателен съд. Точно разделянето на делото на две беше сред мотивите на първата инстанция за оправдателните присъди.

Делото за изпирането на парите от САПАРД срещу групата на Марио Николов, по което подсъдим беше и бизнесменът Людмил Стойков, отдавна приключи с оправдателни присъди, макар и първата инстанция да определи тежки осъдителни присъди. Софийският апелативен съд оправда всички подсъдими. Стигна се до възобновяване, но в края на 2016 г. Върховният касационен съд окончателно призна подсъдимите за невинни.

Още по темата