Търгът за избор на инвеститор за АЕЦ "Белене" едва започна, а от Русия вече обявиха, че смятат да диктуват условията по проекта. "Росатом" е готова да построи АЕЦ "Белене", но само ако бъдат приети нейните условия от София. Освен това ще има поставени изисквания, "гарантиращи изгодата на Русия от реализацията на проекта", заявява шефът на руската атомна корпорация Алексей Лихачев, цитиран от руския сайт "Политексперт".
Изказването му е странно на фона на започналата преди дни процедура по търсене на инвеститор за "Белене". Офертите се подават в рамките на 90 дни, а самата процедура ще завърши след година - т.е. едва тогава ще се разбере и кой ще строи централата. Към момента според енергийното министерство интерес към Втора атомна има от няколко компании, сред които Китайската национална ядрена корпорация и Корейската хидроатомна енергийна корпорация, руската "Росатом" и др.
Сайтът "Политексперт" припомня посещението на руския премиер Дмитрий Медведев в България в началото на месеца и неговото обещание, че Русия е готова да реализира проекта, ако българското правителство поиска това.
"Москва има печален опит в сътрудничеството си със София по този проект, след като през 2006 г. спечели търг за изграждането на АЕЦ "Белене", но проектът бе замразен през 2009 г.", казва от своя страна Антон Хлопков, директор на Центъра по енергетика и безопасност. Той е уверен, че да построят днес АЕЦ за определените от България 10 милиарда евро могат само Русия и Китай. Но тъй като документацията и произведените реактори са руски, то "Росатом" има много по-сериозен шанс да получи поръчката.
Преди дни руският премиер Медведев коментира от Люксембург, че страната му е готова за участва в проекта, но след ревизия на оборудването. "От нищо не се отказваме. Те (България) ще проведат търг, оборудването е купено, въпреки че ще трябва да се направи ревизия", обяви той и добави, че "Росатом" има голям опит по подобни проекти. "Смятаме, че имаме много добри компетенции в сферата на строителството на атомни електроцентрали, имаме възможност да осъществим този проект не по-зле от изпълнението (на подобни проекти, б.а.) в редица други европейски страни", коментира още руският премиер. И добави: "Защо да не осъществим подобен проект и в България? Още повече че вече сме го започнали".
УСЛОВИЯ
България ще участва в проекта чрез нова проектна компания с апортна вноска на активите. В нея ще влизат лицензираната площадка, наличното оборудване, издадените решения, разрешение, лицензии и други документи, свързани с проекта. НЕК си запазва правото на блокираща квота при вземането на решения. Цената на Втора атомна не бива да надвишава 10.5 млрд. евро.