Медия без
политическа реклама

България ще плаща още на руснаците за злополучната АЕЦ "Белене"

Кабинетът разреши да се поднови договорът с "Атомстройекспорт" за консервация на доставеното оборудване

Разходите за проваления ядрен проект продължават да се трупат.
БГНЕС
Разходите за проваления ядрен проект продължават да се трупат.

АЕЦ "Белене" няма и вероятно никога няма да има, но злополучният проект продължава да носи разходи на България. На заседанието си в сряда правителството разреши на НЕК да подпише договор с руската "Атомстройекспорт" - компанията, която произведе реакторите, престояващи вече доста години безполезни на площадката в Белене.

Не е ясно колко ще струват услугите на руската компания. Разходите около АЕЦ "Белене" от години са строго пазена тайна, но се знае, че опазването и поддръжката на доставените компоненти и техника струва скъпо.

Известният енергиен експерт Иван Хиновски открехна завесата, като обясни, че грижата за оборудването, стоварено край "гьола" (експремиерът Бойко Борисов нарече така ядрения проект в момент, в който вече се очертаваше провал), струва най-малко 300 000 лв. годишно.

Сегашното решение на МС гласи, че НЕК ще може да сключи нов договор с "Атомстройекспорт" за техническо ръководство при преконсервация на оборудване с дълъг цикъл на производство. С други думи, руската компания, която е производител на доставените реактори за блокове 1 и 2 на АЕЦ "Белене", ще продължи да напътства експертите на НЕК как да се грижат за оборудването. Тя го е правила и досега, но действащият договор изтича на 31 декември т.г.  От МС не съобщават какъв е "хонорарът" за "техническото ръководство".

Единственият светъл лъч за провалилия се проект е предложението на Киев да купи беленските реактори за украинската Хмелницка АЕЦ.

Парламентарната комисия по енергетика обсъди предложението да бъде продадено на Украйна оборудването за нереализирания проект за АЕЦ „Белене“. Проектът за такова решение бе внесен вчера от депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС (пълният текст е накрая - бел. а.

Парламентът вече даде мандат на кабинета да договаря такава сделка, а преди дни лично президентът Володимир Зеленски потвърди интереса на страната си. Това би било шанс България да си покрие поне част от огромните харчове за провалилия се ядрен проект и да спре да трупа разходи за опазването на техника, "затворена в кашони и покрита с найлони" (пак описание на Бойко Борисов). 

Разбира се, консервацията на ядрено оборудване е доста по-сложна задача от опаковане и охрана.

"През 2015 г. го получихме. Закупили сме парогенератори, корпус, компенсатори на обема, главни тръбопроводи. Вече осем години изплащаме средствата за съхранение. 300-400 000 лева на година струват охраната, съхраняването и техническото обслужване на оборудването. То се поддържа по международните стандарти на площадката в Белене, намазва се със специални смазки, пази се от пряк достъп на влага и светлина", обясни Иван Хиновски от Български енергиен форум в интервю за Нова тв. 

От правителствената пресслужба уточняват, че министрите са одобрили изключение от еврорегламента, който въвежда ограничителни мерки заради агресията на Русия в Украйна. В ЕС още спорят дали да засилят санкциите срещу режима на Путин, включвайки допълнителни рестрикции за ядрената енергетика. 

Има ли живот за АЕЦ "Белене"? Повече от всякога отговорът е ясен и той е твърдо и голямо НЕ. Но изненадващо се появи шанс България да си върне поне част от потъналите в "гьола" (по Бойко Борисов) милиарди.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата