АЕЦ "Белене" няма и вероятно никога няма да има, но злополучният проект продължава да носи разходи на България. На заседанието си в сряда правителството разреши на НЕК да подпише договор с руската "Атомстройекспорт" - компанията, която произведе реакторите, престояващи вече доста години безполезни на площадката в Белене.
Не е ясно колко ще струват услугите на руската компания. Разходите около АЕЦ "Белене" от години са строго пазена тайна, но се знае, че опазването и поддръжката на доставените компоненти и техника струва скъпо.
Известният енергиен експерт Иван Хиновски открехна завесата, като обясни, че грижата за оборудването, стоварено край "гьола" (експремиерът Бойко Борисов нарече така ядрения проект в момент, в който вече се очертаваше провал), струва най-малко 300 000 лв. годишно.
Сегашното решение на МС гласи, че НЕК ще може да сключи нов договор с "Атомстройекспорт" за техническо ръководство при преконсервация на оборудване с дълъг цикъл на производство. С други думи, руската компания, която е производител на доставените реактори за блокове 1 и 2 на АЕЦ "Белене", ще продължи да напътства експертите на НЕК как да се грижат за оборудването. Тя го е правила и досега, но действащият договор изтича на 31 декември т.г. От МС не съобщават какъв е "хонорарът" за "техническото ръководство".
Единственият светъл лъч за провалилия се проект е предложението на Киев да купи беленските реактори за украинската Хмелницка АЕЦ.
Парламентът вече даде мандат на кабинета да договаря такава сделка, а преди дни лично президентът Володимир Зеленски потвърди интереса на страната си. Това би било шанс България да си покрие поне част от огромните харчове за провалилия се ядрен проект и да спре да трупа разходи за опазването на техника, "затворена в кашони и покрита с найлони" (пак описание на Бойко Борисов).
Разбира се, консервацията на ядрено оборудване е доста по-сложна задача от опаковане и охрана.
"През 2015 г. го получихме. Закупили сме парогенератори, корпус, компенсатори на обема, главни тръбопроводи. Вече осем години изплащаме средствата за съхранение. 300-400 000 лева на година струват охраната, съхраняването и техническото обслужване на оборудването. То се поддържа по международните стандарти на площадката в Белене, намазва се със специални смазки, пази се от пряк достъп на влага и светлина", обясни Иван Хиновски от Български енергиен форум в интервю за Нова тв.
От правителствената пресслужба уточняват, че министрите са одобрили изключение от еврорегламента, който въвежда ограничителни мерки заради агресията на Русия в Украйна. В ЕС още спорят дали да засилят санкциите срещу режима на Путин, включвайки допълнителни рестрикции за ядрената енергетика.