По разпореждане на премиера Бойко Борисов министърът на околната среда и водите Емил Димитров днес направи извънредна проверка на нерегламентирана площадка за отпадъци в село Калипетрово, Община Силистра. В проверката участваха представители на ОД на МВР-Силистра и Окръжна прокуратура, Областна администрация Силистра и РИОСВ-Русе, съобщиха от министерството на околната среда и водите.
На място е констатирано, че в непосредствена близост до регламентирана площадка, стопанисвана от дружеството „Надин 22“ ЕООД, има струпани големи количества отпадъци от пластмаса, хартия, опаковки и др., които са извън разрешената за тази дейност територия. Дружеството има издадено разрешение за дейности с отпадъци само за площ от 3 декара. Проверката на скиците на имота в Областна администрация показа, че замърсените терени са публична държавна собственост.
Министър Димитров разпореди на РИОСВ Русе да бъдат извършени допълнителни проверки на базите на „Надин 22“ ЕООД, както и да бъде проверен произходът на отпадъците. Спрямо фирмата ще бъдат предприети административно-наказателни мерки. Ще бъде издадено и предписание за почистване на замърсените терени в кратки срокове.
Министърът обсъди с участниците в проверката необходимостта от законодателни промени, които да регламентират отговорностите на операторите и нарушителите да бъдат спирани.
Преди ден той също коментира темата за отпадъците, посочвайки, че те се трупат, вместо да се горят. "В момента и четирите завода, които преработват отпадъци, и ТЕЦ "Сливен", който също има право, те решават проблем на България. На всеки 100 кг отпадък 60-65% трябва да го рециклираме, да извадим стъклото и картона и да го използваме повторно, 25% трябва да ги изгорим, за да произведем енергия, а едва 10% да депонираме. Ние в момента от 90% правим камари. Това, което влиза от чужбина, е опаковано и стои на пристанището под контрол, но нашето го няма. От нашите отпадъци само София произвежда RDF, който се гори в Златна Панега и Сливен. Президентът каза: "Хубаво е да горим нашите, а тогава да започнем чужди". По закон е 50 на 50 - наши и вносни отпадъци. Нашите 50% обаче отсъстват, няма ги. Депата работят, но не генерират такива отпадъци, с лошо качество са, така че ние сме в дълг към тези, които са тук у нас и са готови да горят и нашите 50%", каза екоминистърът.