Медия без
политическа реклама

НС се кани да разреши вятърните турбини в Черно море

Предложението дойде от депутати от ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС, ДПС и ИТН, въпреки сериозните възражения на правителството

25 Яну. 2024
Ивайло Мирчев (вляво) понесе най-много критики и обвинения за проектозакона, но получи подкрепата на колегите си от ПП-ДБ и останалите депутати от мнозинството.
Илияна Димитрова
Ивайло Мирчев (вляво) понесе най-много критики и обвинения за проектозакона, но получи подкрепата на колегите си от ПП-ДБ и останалите депутати от мнозинството.

С разпри, обвинения в лобизъм и тревога за морския туризъм и риболова, Народното събрание одобри днес правила, по които да се изграждат и експлоатират електрически централи в българските води в Черно море. Това ще става с изцяло нов Закон за енергията от възобновяеми източници в морските пространства, който цели да се използва морската вятърна енергия за производство на ток. Той беше приет на първо четене, въпреки всеобщите възражения срещу предложението от засегнатите държавни ведомства и риболовната индустрия.

Сред вносителите на проекта са депутати от четири парламентарни групи – Ивайло Мирчев (ПП-ДБ), Делян Добрев (ГЕРБ-СДС), Рамадан Аталай (ДПС), Гроздан Караджов (ИТН). Те твърдят, че чрез такъв закон "ще се отключи потенциалът за местно производство и потребление на нисковъглеродна енергия в голям мащаб в отговор на геополитическите рискове пред националната енергийна сигурност и поетите ангажименти на Република България за борба с климатичните промени". Според вносителите това е възможност и да се компенсира отказът от въглищната енергетика.

СЪПРОТИВА ОТ ИНСТИТУЦИИТЕ

От администрацията на Министерския съвет заявяват в своето становище, че смятат за неправилно изготвянето на отделен закон за морските вятърни централи. И посочват, че в законодателното предложение се възпроизвеждат действащи разпоредби от други закони или се правят препратки към Закона за енергията от възобновяеми източници и Закона за концесиите. Според правителствената администрация проектозаконът предвижда изграждането на вятърните паркове да става чрез концесия, като този подход се различава съществено от действащия ред за изграждане и експлоатация на енергийни мощности. В тази връзка, към вносителите се отравят тежки критики към предвидената концесионна процедура. Посочени са и множество други недостатъци на предложението.

Същото повтарят и редица други ведомства. От енергийното министерство се разтревожиха, че проектозаконът обърква компетенциите на различни органи – възлагат се правомощия на енергийния министър, които се преплитат с тези на регионалния и екологичния министър. Загриженост изразява земеделското министерство, според което предложението не обръща внимание на потенциалните сериозни ефекти от вятърните паркове върху риболова. Тук се включва и Асоциацията на производителите на рибни продукти, от която директно предупреждават, че може да се стигне до фалит на тяхната индустрия.

От "Електроенергиен системен оператор" (дружеството, което управлява електропреносната система на страната - бел.а.) направо отхвърлят нуждата от нови енергийни мощности в морето. В становището си компанията напомня, че към момента инвеститори искат да изградят ВЕИ централи с обща мощност над 35 000 MW, от които близо 10 000 MW ще произвеждат ток от вятър. Няма достатъчно обосновка в законодателното предложение да се насърчава строенето на вятърни паркове в морето, смятат от оператора.

КРИТИКИ ОТ ОПОЗИЦИЯТА

От БСП оказаха яростна съпротива на проекта, като твърдяха, че това е лобистко предложение, което ще навреди на черноморските ни курорти. "Г-да демократи, които акостирахте на плажа на г-н Доган като десантчици – г-н Доган построи една къща на плажа и изглежда като пионерче в сравнение с вас, които искате да унищожите цялото Черноморие и туризма", обяви от трибуната соцдепутатът Борислав Гуцанов.

Делян Добрев увери, че на второто четене ще се обсъди разстоянието, на което вятърните паркове ще се намират от брега, така че да не са видими за туристите. "Като си лежите на шезлонга във Варна, няма да виждате перки", обеща депутатът от ГЕРБ-СДС на Гуцанов.

Ивайло Мирчев беше доста по-остър в защитата на турбините. "На вас ви пречи независимостта на българската енергетика. Това ви е проблемът – на вас и на тези на изток, които ви управляват", обърна се той към социалиста.

Със сходни аргументи и обвинения в лобизъм се противопостави и "Възраждане". Според депутата от партията Даниел Петров изобщо няма да се стигне до изграждането на вятърни паркове в морето, а новият закон ще се използва за промяна на предназначението на земеделски земи, така че да се отвори още място за фотоволтаични паркове. Съпартиецът му Цончо Ганев пък обвини Мирчев, че реалният автор на проекта е Центърът за изследване на демокрацията (неправителствена организация – бел.а.), а десният депутат служи като "пощенска кутия" за внасянето му в парламента.

Отново се намеси Делян Добрев, за да разкаже, че при изграждането на железницата в Щатите всички са смятали, че заради шума от влаковете кравите ще спрат да дават мляко. "Тук ситуацията е същата", насмешливо обяви герберският депутат, който оглавява парламентарната комисия по енергетика. От "Възраждане" язвително му препоръчаха да сподели тази аналогия със засегнатите от проекта риболовни фирми.

Накрая предложението беше одобрено със 112 гласа от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и ИТН. Против бяха 53-ма от "Възраждане", БСП и ИТН (партията на Слави Трифонов се раздели по казуса – бел.а.).

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата