На 27 октомври не са насрочени само избори за парламент. Жителите на третата по големина община в страната, заемаща обширна площ от Добруджа - Добричка, се стягат и за местно допитване. Темата са ветроенергийни паркове, т.нар. перки. Без да се знае защо точно така е измислен, въпросът е истинска иновация в крехката ни референдумна история. И влече забавни следствия. Той гласи: „ПРОТИВ ли сте определяне на територии за изграждане на ветроенергийни източници на енергия в Община Добричка чрез разрешение за изменение и одобряване на устройствени планове от Общински съвет и Кмет на Общината?“.
Интересни са най-напред главните букви в първата дума. В закона за прякото участие липсва изисквания за размер на буквите, тоест нововъведението е допустимо. В закона пише само, че въпросите се изписват на общоупотребим български език, кратко, точно и ясно. Но от "кратко, точно и ясно" идва проблем. Защото трудно въпросът може да се сметне за кратък, макар да липсва дефиниция що е кратък и не-кратък. По-важно - яснотата си е доста спорна. Старите и друг тип хора ще трябва да внимават, защото например ако съзнанието им диктува "Не на перките!", всъщност ще трябва да посочат опцията "Да".
Формулировката е един от мотивите областният управител на Добрич Румен Русев да застане срещу допитването, чието свикване стана на извънредна сесия в началото септември по предложение на кмета Соня Георгиева. Той върна решението, атакува го и съдебно. Русев изтъква преднамереното слагане в началото на изречението на негативни думи. Акцентира и на възможните обърквания, които не кореспондират с "кратко, точно и ясно". "Мотивите подлагат под съмнение грамотността и информираността на жителите на община Добричка. Изборът ми е един - работя непоколебимо за референдум", патетично отвърна кметът Георгиева.
Русев сочи и други нередности на допитването, като основното е, че ВЕИ-тата са от компетенцията на държавната власт, а местни референдуми се свикват по теми, за които може да се произнася общинската. Реално това е основният сблъсък при почти всички връщани и обжалвани местни референдуми в страната - винаги е спорно питането коя точно власт касае. Затова казусът със самата формулировка е просто вдигната топка пред областния управител. Георгиева обаче не се дава и в специална позиция изтъкна, че смята да се оплаче на премиера Главчев от Русев. "Хората от общината ясно посочват, че земята и природата са по-ценни от икономическите дивиденти и „Зелената сделка“", декларира Георгиева. Въпреки действията на Русев, процедурите за референдума са в ход.
В дните още по-рано Георгиева бе казала, че референдумът се налага поради многото инвестиционни предложения. Имало заплахи срещу представители на администрацията да не спират проектите.
ЗА ОБЩИНАТА
Община Добричка е отделна от едноименния град. Създадена е малко преди демократичните промени. Състои се от 68 селища. Известна е и като Добрич-селска.