Медия без
политическа реклама

Депутати, еколози и бизнес се изпокараха за генераторите в Черно море

"Лукойл", лобизъм и икономически крах - такива теми доминираха публичното обсъждане на крайбрежните вятърни паркове

06 Февр. 2024Обновена
Лекарят Александър Симидчиев беше оставен от вносителите самичък да брани законопроекта в енергийната дискусия.
БГНЕС
Лекарят Александър Симидчиев беше оставен от вносителите самичък да брани законопроекта в енергийната дискусия.

Със страхотен раздор премина провелата се днес кръгла маса в парламента за евентуалното изграждане на паркове от вятърни генератори в Черно море. В тази посока е проектът на Закон за енергията от възобновяеми източници в морските пространства, който беше одобрен през януари т.г. на първо четене в пленарната зала. Подкрепи го управляващото мнозинство на ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, въпреки тежките критики от страна на държавните институции, както и предупрежденията на туристическия бранш и риболовната индустрия, че вятърните турбини ще им разсипят бизнеса.

Сред вносителите на проекта са депутати от четири парламентарни групи – Ивайло Мирчев (ПП-ДБ), Делян Добрев (ГЕРБ-СДС), Рамадан Аталай (ДПС), Гроздан Караджов (ИТН). На кръглата маса се появи единствено Добрев, който е шеф на парламентарната комисия по енергетика. Най-очакван сред участниците беше Ивайло Мирчев, който се възприема като основен вносител. Той обаче отсъстваше заради командировка в Киев.

Така се оказа, че дискусията ще води Александър Симидчиев – съпартиец на Мирчев в дясната партия "Да, България" (която беше организатор на кръглата маса – бел.а.) и негов колега в парламентарната група на ПП-ДБ. Това предизвика силно брожение сред гостите, които обвиниха Мирчев, че отбягва въпросите им, както и нападки срещу самия Симидчиев. Причината беше, че той е лекар пулмолог по професия и едва ли беше най-удачният избор за модератор на енергийното обсъждане - предизвикаше скептични усмивки с твърденията си, че е подготвен, тъй като отдавна се интересува от темата за прехода към възобновяеми енергийни източници (ВЕИ).

Без хотели и риба, само ВЕИ паркове

В началото десният депутат направи кратка презентация по темата. Той увери, че турбините ще бъдат разположени на такова разстояние от брега, че да не отблъскват туристите, както и че влиянието върху морския климат и рибните популации ще бъде пренебрежимо малко. Това повлече поредица от критики и спорове между участниците, които откровено си крещяха един на друг и изобщо не подбираха изразите.

Най-напред хотелиерът Атанас Карагеоргиев драматично обяви, че вятърните паркове ще обрекат на гибел черноморския туризъм. "Ще затворим хотелите, рибарите ще си заминат. Каква е вашата социална отговорност?", обърна се той към Симидчиев. А законопроекта обяви за лобистки в услуга на чуждестранни инвеститори.

После Ирина Матеева от "Българско дружество за защита на птиците" се усъмни, че парковете ще бъдат изградени далеч от брега, тъй като това ще излезе прекалено скъпо. "Може би само депутатите няма да ги виждат или инвеститорите, които ги изграждат", иронично предположи тя.

Матеева препоръча на депутатите да изтеглят законопроекта и да приемат евродирективата за ВЕИ, която изисква държавата да изготви карта на местата, където евентуално могат да се изградят такива мощности. "Иначе, когато картата е готова и се каже къде може и къде не може, ще се окаже, че имаме над 40 гигавата мощности, които ще унищожат голяма част от околната среда", мрачно прогнозира еколожката.

"Лукойл" и къде летят птиците

Тук се намеси Мартин Владимиров от Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД). Тази неправителствена организация депутатите от опозицията обвиниха, че е реалният автор на законопроекта при първото му четене. "Ама в морето не ходят птиците на 20 километра от брега! Това е дезинформация!", извика Владимиров. "Може ли да не се обаждате? Знаем, че сте от лобистите!", нахвърли му се депутатът от БСП Борислав Гуцанов. Ирина Матеева заговори за сателитни образи на полетите на птиците. "Ако искате, вярвайте. Това са фактите", сложи точка тя на орнитоложкия спор.

Някой от залата изкрещя, че ЦИД е изпратила фалшиви данни на вестник "Политико", чиято публикация стана повод да се отнеме възможността руската компания "Лукойл" да преработва петрол у нас. "Дойдохме си на думата кой организира този цирк тук!", възкликна Владимиров. С намесилия се участник двамата заспориха на кого е всъщност циркът.

След като взаимното викане стихна, Владимиров се захвана да излага защитата на ЦИД на законопроекта. Той твърдеше, че проучване на организацията му е доказала, че потенциалът на вятърната енергия в черноморския шелф на България възлиза на внушителните 116 гигавата. До 2040 г. могат да бъдат изградени мощности за 3-4 гигавата, правят сметки от ЦИД, като подходящите места били близко до Шабла, близко до Варна, близко до Обзор и много навътре в морето, до турската граница. Владимиров хвърли бомбастичното число от 27 хиляди работни места, които твърди, че ще изникнат покрай изграждането на парковете. И даже заяви, че това ще стимулира хотелския бизнес, който щял да обслужва новодошлите.

На риболов - само с въдица

"Хотелите ще посрещнем всичките чернилки на света! Ще ви продам двата си хотела, развивайте там каквото искате! Щом НПО-то ще управлява България, горко на България!", изрева грубо хотелиерът Карагеоргиев. "След като туристическият бранш не беше унищожен от презастрояването и замърсяването, едва ли нещо ще го унищожи", отвърна невъзмутимо Владимиров.

Тогава се включи Делян Добрев от вносителите. Той направо обяви, че ще изземе функциите на Симидчиев по дискусията, защото не се справял с воденето. После се ангажира, че законопроектът ще бъде преработван толкова дълго, колкото е необходимо, за да отговори на всички критики.

Обещанието му не задоволи никого. Представител на риболовния бизнес, който се беше обидил, че с колегите му ги определят като "руски агенти", изчисли, че един парк ще отнеме 200 хиляди декара пространство, а няколко такива – общо към 20 процента от морската зона на страната. "Риболовът е позволен. Няма да има забрани!", извика Владимиров. "С какво? С въдица ли?", саркастично го попита риболовецът.

Партията на Динкова и терористите в залата

После дискусията се поуспокои малко, но само за кратко. Симидчиев непрекъснато се опитваше да покаже, че е запознат с научната литература по темата, с което предизвикваше предимно подигравки. Например, когато обяви, че рибите не бягат от ветропарковете, а точно обратното – скупчвали се около тях. "Шум създават и рибарските кораби, нали така?", възрази обидено депутатът на избухналия смях.

После се включи ресторантьорът Ричард Алибегов. Той обяви, че туристическият бранш няма да подкрепи инициативата. След това нападна министъра на туризма Зарица Динкова, че отказва да представи становище по законопроекта, защото е издигната на поста от десницата. Обърка се обаче за партията, излъчила Динкова, и някой в залата гневно изкоментира на микрофона, че министърът била личен избор на съпредседателя на ПП-ДБ Кирил Петков. Накрая Симидчиев и Алибегов заспориха дали има ветрогенератори в морето на Гърция – според депутата такива има; ресторантьорът твърдеше, че няма. Така и не се разбра каква е истината.

След това Симидчиев се сблъска с агресивна участничка, която без позволение си присвои микрофона. "Престанете да узурпирате срещата! Не може да действате като терорист!", повтаряше безсилно депутатът, докато гостенката не спираше да вика.

Малко по-късно срещата приключи, като остави неудовлетворени всички участвали в нея.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата