Десетки километри от републиканската пътна мрежа стоят необезопасени от месеци след извършени ремонтни дейности и поддръжки, алармира Асоциацията за защита на потребителите (АЗП). Снимки, разпространени от АЗП, показват скандална липса на маркировка, мантинели и знаци на почти 40-километрова отсечка от пътя Варна – София на територията на област Търговище.
След получени сигнали експерти на неправителствената организация извършили проверка на място и установили - на участъка, рехабилитиран в началото на лятото, няма никакви обозначаващи и предпазни елементи. "С настъпването на зимния сезон предпоставките за катастрофи се увеличават - най-малкото защото светлата част от денонощието намалява с няколко часа. При силен валеж и през нощтта видимостта е силно намалена и осовата маркировка се оказва единственият начин шофьорите да следят пътя и буквално да не се озоват в канавка. В случая дори и тази маркировка липсва, а това е едно от най-натоварените трасета на транспортната републиканска мрежа", коментират от АЗП.
Оказва се, че необезопасени опасни участъци има и в района на общините Ихтиман, Белово и Костенец. "Въпросните пътни отсечки са в процес на довършителен етап от рехабилитация, но по тях се движат автомобили, като напълно липсват предпазни мерки, дори няма светлоотразителна и светлинна сигнализация. Алармираме шофьорите, които пътуват по маршрута Ихтиман-Белово-Костенец да бъдат внимателни в отсечката преди Костенец. Там има остър завой с близо 20-метрово дере и мостови съоръжения, които по никакъв начин не са обезопасени. Налице са предпоставки за инциденти и съществува реален риск за ПТП при намалена видимост", предупреждава асоциацията.
От АЗП припомнят, че възложител на всички ремонти по републиканската пътна мрежа е Агенция пътна инфраструктура – АПИ, а тя очевидно не упражнява достатъчен контрол върху изпълнителите по обектите. Преди няколко години след трагедията с автобусната катастрофа до Своге бе създадена поредната нова административна структура - Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата". Нейната дейност и функции вече близо 4 години остават невидими за обществото, което осигурява бюджетните средства, покриващи разходите на поредната бездънна яма за публични средства, коментира неправителствената организация и призовава всички органи, които имат пряко отношение към пътната безопасност, да си влязат във функциите и да вземат мерки, още повече че цитираните случаи единични инциденти, а са честа практика. Апелът е към АПИ, агенцията за пътна безопасност, КАТ, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация"