Медия без
политическа реклама

Подмяната на касовите апарати върви към ново отлагане

Хакнатите информационни системи на НАП спряха регистрацията на новите електронни системи на бензиностанциите

Фирмите, регистрирани по ДДС, които продължат да работят със софтуер, неодобрен от данъчните след 30 септември, освен с глоба до 10 000 лв. ще бъдат наказани и със затваряне на обектите до месец. 
Илияна Кирилова
Фирмите, регистрирани по ДДС, които продължат да работят със софтуер, неодобрен от данъчните след 30 септември, освен с глоба до 10 000 лв. ще бъдат наказани и със затваряне на обектите до месец. 

Подмяната на касовите апарати и софтуера за управление на продажбите на регистрираните по ДДС близо 150 000 фирми у нас върви към ново отлагане. Два месеца преди крайния срок - 30 септември, пред НАП са регистрирани само 196 софтуера, които отговарят на изискванията на прословутата Наредба 18. Те са само на български производители, като нито една международна компания до момента не е представила пред НАП свои продукти, въпреки че са широко разпространени у нас. Няма одобрен и нито един софтуер за продажби за електронен магазин, въпреки че до края на юни пред приходната агенция за първи път се регистрираха 15 000 е-търговци.

Информацията за одобрените софтуери за управление на продажбите бе съобщена от представители на НАП на информационна среща за бизнеса в четвъртък, организирана от Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия. По време на дискусията стана ясно, че бизнесът и софтуерните разработчици продължават да не са наясно как да прилагат новите изисквания на НАП към касовите апарати и софтуера за управление на продажбите за редица казуси и специфични бизнеси. Спор продължава да има дори около това какво се разбира под търговски обект. Проблемите са породени от това, че наредбата за касовите апарати засягаше само търговията на дребно, заведенията и хотелите, но НАП разпростря изискванията си върху всички възможни бизнеси в страната.

ИТ специалисти предупредиха, че при това темпо на одобрение на софтуерните продукти е невъзможно да се спази крайният срок - 30 септември.  "Към момента има само 196 одобрени софтуера, а в реалността се налага да са хиляди. Доставчиците на софтуерна услуга на повечето фирми не са готови", каза ИТ специалистът Паско Пасков. Той посочи, че близо 6 месеца са били нужни на софтуерната фирма, в която работи, да разработи продукт според изискванията на НАП.

Фирмите,  които продължат да работят със софтуер, неодобрен от данъчните след 30 септември, освен с глоба до 10 000 лв. ще бъдат наказани и със затваряне на обектите до месец. Непосредствено преди местните избори обаче властта едва ли ще си позволи да създаде напрежение сред търговците, коментираха наблюдатели.

ПРОБИВ

Хакерската атака на информационните системи на НАП пък създаде проблем за бензиностанциите, които трябва да подменят до 31 юли електронните си системи с фискална памет. От няколко дни електронната услуга на НАП за тестване е спряна и Българският институт по метрология не може да направи изпитванията на новите системи. Все още от НАП не са посочили дали ще има удължаване на този срок. Бензиностанциите трябваше до края на юни да подменят електронните си системи с фискална памет (EСФП) и касовите си апарати според изисквания на Наредба 18. Срокът бе удължен до 31 юли за бензиностанциите, които са сключили договори с разработчици за нови ЕСФП преди 1 април, а тези след тази дата получиха отсрочка до 30 септември. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

Смятате ли, че изборните резултати предполагат създаването на стабилно правителство?