С една година да се отложи новата методика за изчисляване на такса смет, която трябваше да влезе в сила от 1 януари 2025 г. Това предлага ГЕРБ-СДС с внесени в парламента промени в Закона за местните данъци и такси.
Според мотивите им на общините е необходимо още време да настроят системите си за събиране, извозване, сепариране и депониране на отпадъци, така че коректно да определят такса смет и тя да е по-голяма за тези, които замърсяват повече. През тази допълнителна година общините ще могат да проведат разяснителна кампания сред населението за предстоящите промени и най-вече за ползите от разделното събиране на отпадъци, което значително ще намали и таксата.
От друга страна едногодишното отлагане е необходимо държавата да осигури автоматизиран електронен достъп на общините до регистрите на ГРАО, кадастъра, НАП и НОИ, за да може те коректно да определят ползвателите на услугата по поддържането на чистотата и обработването на битовите отпадъци, посочват от ГЕРБ.
Пред журналисти депутатът Николай Нанков обясни, че по сега действащите текстове на закона такса "битови отпадъци" от 1 януари 2025 г. вече няма да се определя на база на данъчната оценка на имотите, на броя на обитателите на имота по постоянен и настоящ адрес. "За българските граждани това означава, че от 1 януари 2025 г. би трябвало да поскъпне между 3 и 10 пъти във всяка община", посочи Нанков.
Той уточни, че едногодишното отлагане е необходимо и за прецизиране на новата методиката за определяне на такса смет, така че тя да е "справедлива за българските граждани".
ГЕРБ предлага още едно законово изменение - отчисленията и обезщетенията по Закона за управление на отпадъците да остават в общините за текущо ползване, вместо да се прехвърлят към регионалните екоинспекции и оттам да се теглят обратно в местните бюджети.
Поредното отлагането на дългоподготвяната реформа на такса смет, поискано от ГЕРБ, не е изненада. Кметове от малки и големи населени места, както и сдружението на общините многократно алармираха в последните два месеца, че се сблъскват с непреодолими пречки да приложат новата методика за определяне на таксата. Кметът на Русе Пенчо Милков дори подаде жалба във Върховния административен съд срещу наредба за новия начин на изчисляване на такса битови отпадъци от 1 януари 2025 г.
Вероятно всички политически сили ще подкрепят отлагането на новия начин на изчисление на такса смет преди провеждането на предсрочните избори през октомври. Въвеждането на принципа "замърсителят плаща" ще намали такса смет за собствениците на скъпи имоти, но ще натовари сериозно по-голямата част от домакинствата в България, защото повече от 20 години промилите за такса смет се начисляват върху замразените ниски данъчни оценки на жилищата.