Едрият бизнес у нас сезира Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за картел на пазара на ток. Причина за това е високата цена на свободния пазар и създаваният изкуствен дефицит. От четирите работодателски организации - АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, изтъкват, че има ясни сигнали за манипулации и "прилагане от определени субекти на непазарни търговски практики". По закон глобите в тези случаи достигат до 10% от оборота на провинената фирма за предходната година. Те обаче обикновено се обжалват в съда.
Бизнесът неведнъж настоява, че пазарът е изкривен. Преди десетина дни ресорният министър Теменужка Петкова също обяви, че ще поиска от контролния орган да провери случая, но до момента няма информация това да е направено. Сигналът на работодателите съвпадна с поредния ценови абсурд - България и вчера се оказа с най-високата борсова цена в Европа. За пример - постигнатата цена в сегмента "ден напред" на борсата бе 118.73 лв. за мегаватчас (мВтч) базова мощност и бе по-висока от тази в съседна Гърция. За сравнение в Румъния и Унгария цените са около 100 лв./мВтч, а в Западна Европа - около 80-90 лв./мВтч, написа "Капитал". Неотдавна работодателите сигнализираха, че от началото на годината електроенергията за тях на практика е била най-висока в Европа.
Това за пореден път подклажда съмненията за борсови игри. Бизнесът посочва, че токът от топлофикациите в Бургас, Перник, Плевен, Русе, Велико Търново, Враца, Сливен, Габрово, "Брикел", "Бобов дол", както и тец "Марица 3", част от които се свързват с енергийния бос Христо Ковачки, се продава на свободния пазар от свързания с тях търговец "Гранд Енерджи дистрибюшън". Нещо повече - по силата на договор това дружество представлява и "Топлофикация София" при продажба на електрическата енергия, произведена от когенерацията, се посочва в сигнала.
"Наличието на свързаност между собствениците на производствени мощности и субекта - търговец на свободния пазар, представлява концентрация, която обективно създава условия за манипулиране на пазара", пишат още работодателите. Налице са и условия за изкуствено създаване на дефицит на електрическа енергия чрез ограничаване на собственото производство и едновременно с това изкупуване чрез свързани търговци на цялото предлагано от държавните дружества производители количество електроенергия на борсата, отчитат те.