Руската централна банка повиши рязко основната лихва с 3,5% до 12% в опит да стабилизира рублата. Оттам обаче предупреждават, че инфлационният натиск продължава да нараства.
"Към 7 август годишната инфлация се повиши до 4,4%. В същото време текущият темп на растеж на цените продължава да се ускорява. Повишеното вътрешно търсене, което надвишава възможностите за разширяване на производството, увеличава стабилния инфлационен натиск и влияе на динамиката на обменния курс на рублата заради увеличаването на вноса. В резултат на това ефектът на прехвърляне на обезценяването на рублата върху цените се увеличава и очакванията за инфлация нарастват", се казва в изявление на регулатора, който спешно се събра на заседание.
Основният лихвен процент ще бъде отново разгледан на следващото заседание на Съвета на директорите на Централната банка на Русия, което е насрочено за 15 септември 2023 г. През юли лихвеният процент бе повишен от 7,5 на 8,5% годишно. Преди това той не бе променян от септември 2022 г.
До извънредното заседание на Съвета на директорите на Централната банка на Русия се стигна, след като курсът на долара на Московската борса надхвърли 100 рубли за първи път от 23 март 2022 г. Курсът на еврото стигна 111 рубли.
В първите минути на търговията след повишаването на лихвата доларът падна под 96 рубли, а еврото - под 105 рубли. След това обаче отново имаше увеличение: доларът вече се търгува на ниво от 98 рубли, а еврото - 107 рубли. Но последствията от това доста радикално повишаване на лихвите ще станат ясни след известно време. На теория увеличаването на лихвата води до повишаване на лихвените проценти по заемите, което ограничава предлагането на пари в икономиката и рублата би трябвало да укрепне.
Причините за слабостта на рублата обаче са не само твърде ниските лихви по кредитите, но и бюджетните разходи. От началото на годината властите харчат милиарди за войната.
Увеличаването на лихвения процент на Централната банка няма да реши и друг проблем: поради слабия износ в икономиката влиза твърде малко чуждестранна валута, а растящият внос изисква все повече пари. Това е основната причина за слабостта на рублата.