Рублата се срина до извънредно ниски нива спрямо щатския долар и китайския юан в днешната борсова търговия. Само от август досега националната валута на Русия е загубила близо 1/4 (24%) от стойността си.
В предиобедната търговия тя се обезцени с нови 0,8 на сто спрямо долара и така 1 долар вече е 106,40 рубли, според данните на Лондонската борса. Това означава, че рублата в момента струва 1.6 стотинки
Психологическата граница от 100 рубли за долар (т.е. 1 рубла = 1 цент) бе премината веднага след руската агресия в Украйна през февруари 2022 г. и тогава валутата се срина до курс 150 рубли за долар. Впоследствие се възстанови донякъде след опитите на правителството да ограничи въздействието на западните санкции и да постави икономиката на военна основа. През август 2023-а обаче отново падна до 100 за долар, същото се повтори и през октомри 2023-а.
Тази година тя достигна най-високата си стойност в края на юни, когато 85.68 рубли бяха еквивалентни на 1 долар.
Спадът на рублата спрямо юана в днешната търговия пък е 0,51% - 14,74 юана, което е най-ниското ѝ ниво от март 2022 г. - първия месец след руското нахлуване в Украйна.
Обезценяването на рублата се допълва и от спад на цената на акциите на фондовата борса в Москва с около 20% през годината. Инвеститорите прехвърлят средствата си от акции в депозити, които предлагат лихви в унисон с основния лихвен процент на Руската централна банка от 21 на сто.
"Пазарът чака реакцията на финансовите институции относно девалвацията на рублата", казват анализатори от брокерската къща Би Си Ес (BCS) и допълват, че на валутния фронт цари "паника в условия на несигурност".
Спадът на рублата надува инфлацията, която се очаква да надхвърли оценките на банката.
Много анализатори не изключват рублата да достигне цена 115-120 за долар до края на годината и призоват руските власти да се намесят като, например, принудят износителите да продават повече чужда валута или като намалят покупките от страна на държавата.
Спадът на рублата се дължи и на новите санкции, наложени на руския финансов сектор през последните дни, които пречат на международните разплащания, особено в секторите на газа и петрола, и създават физически недостиг на чужда валута в Русия.