Строителството на българския участък от трасето на "Турски поток" ще се забави допълнително. Причината е, че Върховният административен съд (ВАС) окончателно не позволи на държавната "Булгартрансгаз" да подпише договор със свързаното с руската ТМК обединение "Газово развитие и разширение в България" (ГРРБ), докато не приключи спорът за отстраняването на саудитския консорциум "Аркад".
Определението на съда потвърждава неотдавнашно решение на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), която отмени решението на "Булгартрансгаз" да подмени избрания строител на "Турски поток" през българска територия. В края на май държавният оператор обяви, че "Аркад" отпада от състезанието, тъй като не е подал навреме редица документи, а от ГРРБ са дали по-добра оферта.
Според КЗК това решение е незаконосъобразно и договорът трябва да бъде възложен на "Аркад". Едновременно с това КЗК отказа предварително изпълнение на оспорваната поръчка и така държавният газов оператор не можа да сключи договор с ГРРБ, което блокира започването на строежа на газопровода. Ангажиментът към "Газпром" бе първият газ към Сърбия да потече още догодина.
Това може да се отрази и на бъдещата либерализация на газовия пазар. През април например енергийният министър Теменужка Петкова коментира, че концепцията за "Български поток" включва две неща - изграждане на тръбата и старт на газовата борса. "Това са двете задължителни условия, за да можем да говорим за либерализиран пазар и сигурност на доставките. Когато имаме възможност да доставяме от различни източници, по различни маршрути, тогава ще имаме съответно и ликвидна борса, която да осигури конкурентни цени на българските потребители и бизнес", заяви Петкова.
Борбата за това кой да изгради 474-километровото трасе от турско-българската до българо-сръбската граница продължава пореден месец. Строителството на участъка ще струва над 2.2 млрд. лв., осигурени от българската държава, и това прави проекта особено атрактивен.