Медия без
политическа реклама

Туроператори бранят екскурзиите до Занзибар

Карантината за пристигащите от Африка е в ущърб на българските туристи, които ще претърпят големи финансови загуби, предупреждават от АБТТА

15 Март 2021

Срещу новите изисквания за 10-дневна карантина и последващ PCR тест на пристигащите от Африка у нас граждани се обяви Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) в протестно писмо. От АБТТА  продължават да твърдят, че дестинацията Занзибар е безопасна, а организацията на българските туристи, които посещават острова - достатъчно надеждна.

Мярката беше наложена заради засиления интерес на българите към екскурзии до Занзибар, където няма ограничения срещу разпространението на COVID-19. Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев съобщи днес пред bTV, че в предпоследния полет от Занзибар до нашата страна са установени четирима българи с коронавирус. По-късно през деня стана ясно, че броят на заразените българи по време на почивката им в Занзибар, е нараснал на 6 души. Предстои да се уточни дали те са заразени с южноафриканския или нигерийския щам.

"Задължителната 10-дневна карантина за завръщащите се от Африка ще продължи за неопределено време, защото най-важно е здравето и животът на хората", коментира пред БНТ доц. Кунчев. 

Заповедта на здравния министър засяга и курортистите от други популярни дестинации като Кения, Египет, Мароко и Тунис. В момента се уточнява дали туристите, които са избрали курорта Шарм ел Шейх в Египет, намиращ се в азиатската част на страната, ще подлежат също на 10-дневна карантина, посочи доц. Кунчев.

„Налагаме забрани за българи, пътуващи до дестинации като Занзибар, Египет, Тунис, за които не е доказано, че имат нещо общо с нигерийската мутация. Поставяме българите под задължителна карантина, но между тези клиенти има и хора ваксинирани, хора с антитела. Няма логика между двете мерки", коментира Димитър Попов, председател на АБТТА.

Според асоциаицията "континенталният принцип" за налагане на противоепидемични мерки е неуместен, защото подходът изключва от списъка на възможностите за пътуване над 25% от страните в света, групирани единствено на база териториално разположение. Според АБТТА подходът не отчитал практиката и заключенията на реномирани научно-изследователски институции за диференциране на ограничителните епидемиологичните мерки "страна по страна".

Туроператорите смятат, че взетата ограничителна мярка за пристигащите от Африка, е в ущърб на гражданите на България, защото влизането в сила на нова заповед за промяна на ограниченията без предизвестие не позволява на туроператорите и потребителите да планират и предвидят своите действия от предприетите мерки. В момента включително има пътуващи в заварено положение, изтъкват от АБТТА.

За предстоящата пролетната ученическа ваканция много потребители са планирали и предплатили пътуване до засегнатите от ограниченията дестинации. Новото изискване за карантина след завръщане ще възпрепятства от една страна родителите да се върнат на работа, а от друга страна - задължаването на учениците да останат близо две учебни седмици след ваканцията вкъщи ги ощетява по отношение на правото има да получат адекватна възможност за обучение, смятат от АБТТА.

Туроператорите предупреждават за предстоящи големи финансови загуби за потребителите, принудени по свое желание да анулират резервациите си.

Според АБТТА новите ограничения не отчитат индивидуалния статус на различните пътуващи - например има ваксинирани хора, хора, които са прекарали болестта и т.н. Освен това ограниченията ще създадат условия за възникване на необосновано напрежение и конфликти в отношенията туроператор - клиент в ситуация, в която никоя от страните няма да има вина, но клиентите ще търсят отговорност за променените обстоятелства от туроператора и ще търси своите права за възстановяване на платените почивки.

БОЛНИ ОТ ЧУЖБИНА

На далите положителен резултат за коронавирус при тестване на летището с бързи антигенни тестове българи от Занзибар, ще им бъде бъдат направени и РСR тестове, обясни главният здравен инспектор Ангел Кунчев. След това пробите ще бъдат сенквенирани, за да се установи дали те са носители на нигерийска или южноафриканския варианти.

Задължителната 10-дневна карантина е именно заради тези по-заразни и опасни варианти, уточни Кунчев. „Идеята е да имаме 100% сигурност, че тези хора не са носители. Това може да стане на третия или четвъртия ден, но е по-сигурно да стане след шестия или седмия ден“, изтъкна главният инспектор.

Според доц. Ива Христова от Центъра за заразни и паразитни болести нигерийският вариант е най-сериозният до момента. Той споделя мутации с вече познати варианти на вируса, но има данни, че протичането на болестта при него е по-тежко и засяга по-младата възрастова група. Пробите на четиримата заразени от Танзания ще бъдат изследвани в Центъра за заразни и паразитни болести

Още по темата