Медия без
политическа реклама

Турска делегация идва в София на "пазарлъци" за вода и газ

Идната седмица "Боташ" и "Булгаргаз" ще обсъждат спорния 13-годишен договор

Енергийните министри на България и Турция изглеждат доволни от разговорите в Истанбул.
Министерство на енергетиката
Енергийните министри на България и Турция изглеждат доволни от разговорите в Истанбул.

Има впечатляващо лятно оживление в българо-турските икономически отношения. От нашето министерство на енергетика съобщиха, че двете страни подготвят меорандум за разбирателство, а идната седмица представители на турската "Боташ" и на "Булгаргаз" ще обсъждат в София спорния 13-годишен газов договор, подписан в края на 2022 г. Заради неизгодните за българската страна клаузи през април Народното събрание възложи на енергийния министър да положи усилия за предоговаряне.
Новината, че ще има разговори по важната тема, опровергава плъзнали из наши медии статии за апокрифно писмо от миналия месец, с което "Боташ" била "попарила" "Булгаргаз" с категоричен отказ за промяна на клаузи.

Българският ресорен министър Владимир Малинов вече беше в Истанбул, където е обсъдил със своя турски колега;Алпарслан Байрактар проект на меморандум, който "извежда електроенергийната и газовата свързаност заедно с възобновяемата енергия и енергийната ефективност" като водещи в енергийното сътрудничество между двете страни. Документът ще бъде подписан в София.
"По молба на турската страна Малинов и Байрактар обсъдиха възможността за предоставяне от България на допълнителни количества вода за напояване на региона около Одрин поради продължителна суша и неблагоприятни климатични условия", съобщиха от нашето енергийно министерство. Малинов е предложил София да е домакин на среща за обсъждане на евентуални техническите параметри. И на свой ред е поставил важния за България въпрос за предоговаряне на споразумението между "Булгаргаз" и Боташ"

"Активните преговори по тази тема ще продължат, като предстои на 15 август представители на "Боташ" да посетят България за среща с "Булгаргаз", посочват от пресцентъра на енергийното министерство.

С неизгодната сделка, подписана при служебния кабинет на Гълъб Донев, българската страна ще трябва да плати над 2,3 млрд. долара за резервиран капацитет, независимо дали ползва или не терминалите и мрежата на турския си контрагент за доставки на природен газ. 

Заради очевидно лошите параметри на договора Народното събрание възложи на министъра на енергетиката и на "Булгаргаз" да предоговорят неравноправните клаузи. 

 

Вярно ли е?

Турската компания „Боташ“ е отхвърлила искането на България за преразглеждане на газовия договор. Това обявиха някои български медии, позовавайки се на анализ на ICIS (Indpendent Commodity Intelligence Services), На сайта на въпросната компания, която се занимава с анализи и консултации в енергетиката, такава статия няма - поне не в публичната му част. 
Според български издания ІCIS са се добрали до писмо, изпратено в София още миналия месец, с което "Боташ“ е заплашила, че всеки опит на „Булгаргаз“ да избегне плащания по 13-годишното споразумение, ще има „сериозни последици“. И още - че турската компания е заявила в юлското писмо, че всякакви промени в графика на плащанията, подписан от двете страни на 30 декември 2022 г., биха нарушили "фундаменталната динамика на споразумението и ще направят изпълнението му неизпълнимо за „Боташ“. Освен това „Боташ“ не била приела основанието на "Булгаргаз“ за предоговоряне - сериозни промени на газовия пазар. В писмото си турската компания посочила, че няма "радикални промени на пазара, които да надхвърлят това, което страните разумно биха очаквали при сключването на договора".
София и Анкара досега не са реагирали на статиите за апокрифното писмо.

 

Фаталният договор

Спорната 13-годишна сделка задължава „Булгаргаз“ да резервира и заплати преносен капацитет на граничния пункт Странджа-Малкочлар. „Булгаргаз“ очаква да си осигури газ по турски тръбопроводи или терминали за втечнен природен газ, който турският оператор „Боташ“ ще доставя на границата с България Трансбалканския маршрут. Половината от общия наличен капацитет, или 53,2 GWh/ден е резервиран от „Булгаргаз“ за него (и плащан в пълен размер, дори да не се ползва). Останалата половина е запазена за „Боташ“, който може да я предоставя и на трети страни.

За срока на договора „Булгаргаз“ ще трябва да плати 2,34 млрд. долара. дори изобщо да не получава газ.

Анкетна комисия в Народното събрание разследва договора и стигна до заключения, че изпълнението му може да доведе до фалит на "Булгаргаз". Европейската комисия също започна разследване - заради съмнения, че нарушава правилата на ЕС  Намесата на ЕК е коз за България да настоява за промяна на неизгодните клаузи. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Боташ

АНКЕТА "СЕГА"

Ще гласувате ли на предстоящите парламентарни избори?