Върховният административен съд обяви за нищожна методиката за дялово разпределение на топлинната енергия в сгради етажна собственост. Според съда причината да се стигне дотук е, че текстове от Наредбата за топлоснабдяването са издадени от некомпетентен орган - в случая от зам.-министър на икономиката и енергетиката, който е наредил обнародването й в "Държавен вестник" - още в далечната 2007 г.
Според върховните магистрати, въпреки изричната заповед за заместване, заместник-министърът не е компетентен да издава подзаконови нормативни актове, тъй като законът изрично предвижда специалната нормотворческа дейност да се извършва от министър. Решението е на тричленен състав на ВАС и може да се обжалва пред петчленка.
Само преди няколко месеца - през май, ресорното министерство направи поредните предложения за промени в наредбата за парното. Те предвиждат клиентите сами да определят дела на топлинната енергия, която трябва да плащат за общите части. Идеята бе това да бъде в рамките на 20 до 40%, като решението за точния процент ще се взема от общото събрание на етажната собственост. От ведомството на Теменужка Петкова смятат, че така се изключва възможността клиентите да зависят от преценката на дружеството за топлинно счетоводство.
Отделно от това, също през май, Съдът на ЕС се произнесе, че дори и да нямат радиатори, потребителите дължат такса заради топлото, което минава през общите тръби.