Ситуацията на ГКПП Кулата е спокойна, автомобилите с българи, желаещи да почиват на гръцкото море, се пропускат бързо само с проверка на личните карти.
В сряда вечерта гръцките власти облекчиха режима на влизане на граждани от ЕС в страната. Те прецениха, че стопроцентовият контрол вече не е нужен. Така километричната опашка от автомобили се стопи само за около 2 часа.
Единствено гражданите на трети страни преминават по-бавно през пункта - те трябва да удостоверяват къде ще отседнат, а освен това избирателно им се правят тестове за коронавирус. Опашки има и при тежкотоварните автомобили.
Има и друга причина за намалялата опашка на "Кулата" - Северна Македония отвори границите си, което позволи на пътуващите от Сърбия да използват граничните пунктове между Северна Македония и Гърция, а не тези между България и Гърция.
"Абсурдно е да се твърди, че тапите са нарочни, за да отидат хората на родното Черноморие. За това бяха виновни гръцките власти", коментира днес пред Нова тв министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя припомни, че премиерът Бойко Борисов е искал да отвори границите още от 1 юни. "Всеки трябва сам да реши къде да почива. Но не разбирам как това, което се случва при съседите, трябва да е инспирирано от нас", каза Ангелкова.
Министърът на туризма коментира и високите цени, които концесионерите на плажовете искат за различни плажни принадлежности, интернет и други екстри по българското Черноморие и така обезсмислят ограниченията върху цената на чадърите и шезлонгите, наложени тази година. Както писа "Сега" на плажа "Бургас Север" безплатната сянка върви задължително с консумация от прилежащия бар на кафе за 8 лева. А в Златни пясъци летовниците щат-не щат трябва да платят 5 лв. такса за безжичен интернет.
"Да, има сигнали, които отвращават хората. Те се превръщат в нещо нарицателно, което удря по хората, които работят здраво, за да предлагат добър продукт. Има един малък процент, който разваля всичко", коментира Ангелкова. Тя подчерта, че плажните принадлежности не трябва да се смесват с търговската площ. "Конкретното нарушение с 8 лева кафето има предупреждение и ще бъде санкциониран, ако продължава. Защото става въпрос за допълнителна търговска площ. И липсва табела. И въвеждат хората в заблуждение. И така сриваш всичко", каза още министърът.
Концесионерът с безжичния интернет обаче нямало да бъде санкциониран. "Не знам на кой му е хрумнало да търси 5 лева за уайфай. Това е на "Панорама Юг". Но това се предлага и няма как да го санкционираме", каза Ангелкова. Според нея не бивало с "такива единични примери да се очерня всичко". От Министерството на туризма са изпратили отново указания до концесионерите на плажовете. "Ще има санкции, ако плажните принадлежности се смесват с допълнителната търговска площ", заяви Ангелкова. В такива случаи глобите за търговците и концесионерите са между 3000 и 10 000 лева.
Министерството на туризма е стартирало рекламната си кампания още от края на април, въпреки че тогава не било ясно кога ще мине кризата. "Вече имаме нови клипове - общо са 54. Във всички варианти. Стартирахме от понеделник във всички съседни държави, в Германия, в Скандинавия, във Вишеградската четворка. Бюджетът за реклама е 12 милиона лева. От другата седмица стартира по CNN. В Германия ще бъде по RTL. И половината е в праймтайма", подчерта Ангелкова.
Тя отново повтори, че от 26 юни се отпушват чартърните полети с чуждестранни туристи. Първи пристигат туристите от Амстердам, водени от един от най-големите туроператори на Нидерландия. "Ако реализираме всички чартъри, особено тези от Великобритания и Русия, в най-оптимистичния вариант ще загубим 40% от приходите спрямо миналата година. Песимистичният вариант е за 50 на сто спад", каза Ангелкова.