Медия без
политическа реклама

Със 7,4 млн. лв. ще се преодоляват предразсъдъци към ромските деца

За ограмотяване на възрастни са планирани 3.8 млн. лв.

120 общообразователни училища и 77 професионални гимназии у нас са сегрегирани, сочат данни от 2022 г.
Илияна Димитрова
120 общообразователни училища и 77 професионални гимназии у нас са сегрегирани, сочат данни от 2022 г.

7 училища и 7 общини ще получат общо 7.39 млн. лв. за мерки за десегрегация. Това предвижда отворената вече процедура за директно предоставяне на евросредства "Комплексни програми на общинско ниво за десегрегация на училищата" по програма "Образование" (2021-2027). Около 1.5 млн. лв. от средствата са национално съфинансиране.

Бенефициентите вече са ясни, защото проектите им са одобрени в плановете за интегрирани териториални инвестиции на регионите. Средствата са за подкрепа на местните общности за преодоляване на предразсъдъци и негативни обществени нагласи в процеса на десегрегация, както и за предотвратяване или преодоляване на процесите на вторична сегрегация в училищата. Могат да се използват за обучения на местната и училищна администрация, на образователни медиатори, социални работници и др., за консултации, проучвания на нагласите на учениците, съвместни инициативи с родители, обмяна на опит между училища, допълнително обучение по учебни предмети и др.

Най-много средства са планирани за Югозападния район, който се води в преход (2.5 млн. лв.). За община Ботевград са предвидени 450 хил. лв., а за Петрич и Кюстендил - по 750 хил. лв. Отделно от тях основно училище "Св. П. Хилендарски" от с. Баничан, община Гоце Делчев ще получи 550 хил. лв. за мерки за десегрегация. За Южния централен район има 2.1 млн. лв. Училищата там, които са избрани за финансиране, са природо-математическа гимназия "Боян Петканчин" в Хасково - 750 хил. лв. и основно училище "Л. Каравелов" в Свиленград - 300 хил. лв.. А общините - Харманли - 400 хил. лв. и Димитровград - 650 хил. лв. 

Казанлък от Югоизточния регион ще получи 400 000 лв., а ОУ "Иван Хаджийски" в Троян (Северозападен район) - 250 хил. лв. За ОУ "Св. Св. Кирил и Методий" в с. Нова Черна (Северен централен район) са предвидени 750 000 лв., а за СУ "Св. Св. Кирил и Методий" в Игнатиево и обединено училище "Христо Ботев" в с. Друмево от Североизточния район - съответно 750 хил. лв. и 250 хил. лв. Община Смядово от този регион ще получи 390 хил. лв.

 

Сегрегация

Според проучване на Агенцията на ЕС за основните права за 2021 г., проведено сред роми в 10 държави-членки на ЕС и 2 държави кандидат-членки, в България 64% от ромските деца на възраст между 6 и 15 г. посещават училища, в които всички или повечето деца са роми. Според проведено проучване по проект "Без сегрегация" с финансиране от ЕК в периода 2019-2022 г. в България функционират 930 общообразователни училища (начални, основни, обединени и средни), 150 професионални гимназии и 483 детски градини с концентрация на уязвими групи (към 2019/20 г.) или в тези институции между 20% и 100% от родителите са с по-ниско от средно образование. От тях 120 общообразователни училища и 77 професионални гимназии могат да бъдат определени като сегрегирани, защото се намират в областни и общински центрове с повече от едно училище, а процентът на родителите с ниско образование е между 60 и 100 процента. Други 65 общообразователни училища и 83 професионални гимназии са в процес на вторична сегрегация или под заплаха за сегрегация.

 

Ограмотяване на възрастни

По друга процедура от програма "Образование" - за ограмотяване на възрастни - са предвидени 3.8 млн. лв. Те са за подкрепа на уязвими групи за социално включване чрез осигуряване на достъп до образование и обучение за по-добра реализация на пазара на труда. Ще се използват за реинтегриране в образователната система на лица, навършили 16 г., отпаднали от училище и/или без основно образование, за курсове за ограмотяване на възрастни и за усвояване на учебно съдържание, за валидиране на резултати от неформалното обучение, за групови и индивидуални дейности за запознаване с професии и др.

По тази линия средства ще получат СУ "П. Хилендарски" в Хасково (750 хил. лв.), община Харманли (400 хил. лв.), професионална гимназия по хотелиерство и туризъм "Акад. Неделчо Неделчев" в Сливен (750 хил. лв.), община Ботевград (400 хил. лв.), община Сандански - 750 хил. лв. и сдружение "Бизнес инкубатор - Гоце Делчев" в Гоце Делчев (750 хил. лв.).

Според Обзора на образованието и обучението за 2023 г. България продължава да има един от най-ниските проценти на участие на възрастните в образование и обучение в ЕС, особено по отношение на хората в неравностойно социално-икономическо положение. Участието е особено ниско от страна на безработните, хората с увреждания или с по-ниски равнища на образование и умения, ромите и хората, живеещи в селски и отдалечени райони.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

училища, десегрегация

Още по темата