Едва около 500 деца са подали заявления за онлайн обучение. "По здравословни причини са подадени близо 280, а по желание 220", Това съобщи просветният министър Красимир Вълчев, който днес участва в конференция Образование 4.0.
Възможността за онлайн обучение по желание, а не само по медицински показания, бе дадена преди броени дни с промени в училищния закон, като много родители и директори не бяха запознати с нея. На някои места до преди ден-два дори не се приемаха подобни заявления. Сега, след като такива вече започнаха да се подават, става ясно, че очакванията за твърде голям брой ученици, които ще останат да учат у дома, не се сбъдват, поне засега.
Въпросните ученици следва да учат от вкъщи по няколко начина - или ако училището може да им осигури виртуална връзка, чрез която да се включат в класната стая на съучениците си (без да участват, само да слушат), или да се включат в т.нар. "дистанционни центрове", в каквито се очаква да се превърнат някои училища. "Очаквам един или два от дистанционните центрове да заработят и малко деца да изберат тази алтернатива. По-добрият случай е да останат вкъщи и да запазят връзката си с училище и съучениците си, ако се включат в част от часовете", посочи просветният министър. За "дистанционните ученици" ще има компенсаторно обучение - чрез допълнителни часове за работа с учители или с възлагането на задачи и контрол по изпълнението им. За подобни занимания педагозите ще получават допълнително по 15 лева на час, отбеляза министърът.
По повод първите случаи на коронавирус в родните училища - ученик от Русе, 8 учители от 55-то училище в София и ученик от Стара Загора, заради които вече съответните паралелки са карантинирани за 14 дни, министър Вълчев посочи, че не очаква бум на коронавирус в училищата. Според него обстановката в системата на образованието за момента е спокойна и няма повод за притеснение. "Чисто статистически, ако имаме по 200 заболели на ден ежедневно, между 10 и 15 минимум ще бъдат ученици и учители, защото това е процентът. Вероятно, това ще бъде ситуацията през цялата учебна година. Работещите в системата на предучилищното и училищното образование са над 3 процента от общия брой заети, децата и учениците в детските градини и училищата са 12-13% от населението. Колкото и да боледуват, трябва по малко да свикнем с мисълта, че ще имаме болни учители и ученици", заяви той. Относно положителните тестове на 8-те педагози от 55-то училище в София на първия учебен ден той коментира, че се извършва проверка, но на този етап той не смята, че ръководството на учебното заведение е проявило безотговорност.
Преди дни главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев заяви, че цяло училище ще се затваря при 10% заразени с коронавирус ученици, позовавайки се на документ на центъра за заразни и паразитни болести. По думите му такъв процент е определил само Израел, където масово училища бяха затворени броени дни след като бяха отворени за учебни часове.