Приемът в университетите в професионално направление икономика ще бъде намален. Но той може да бъде върнат под условие - ако висшите училища приемат съответните студенти по икономика с матура по математика. Тази мярка смята да предложи просветният министър Красимир Вълчев с промени в постановлението за броя на обучаваните студенти в държавните университети. Това съобщи самият той на дискусия "Образованието на учениците в 5-7 клас на фокус", организирана от депутата Елисавета Белобрадова.
Идеята е да се стимулират повече младежи да избират математиката за втори държавен зрелостен изпит, тъй като в момента по негови данни само 7% от кандидат-студентите по икономика са влезли в това направление след изкарана матура по математика. "Общо 20 000 зрелостници избират матура по чужд език, 2000 избират матура по математика, 200 - по физика, 200 - по химия", даде още за пример министър Вълчев.
Дискусията, посветена като цяло на предстоящите промени в учебните програми, бе доминирана от изказвания, свързани основно с предмета математика. По думите на министър Вълчев имаме системен проблем с математиката и природните науки, за които като цяло има по-малко часове, отколкото при езиците. "Преди 25 г. силно увеличихме чуждоезиковото обучение. Чуждите езици в момента са най-избирани като профил - над 35%, и голяма част от останалите профили и професии са с интензивно и с разширено изучаване на език. Ако съберете в момента часовете по езици в българската образователна система, те са колкото часовете по математика. Изкривяването идва преди всичко от гимназиален етап, в който се учат много повече езици - сумарно като часове, отколкото по математика и природни науки взети заедно", посочи той.
Като грешка на сегашните учебни програми той отбеляза твърде голямата им амбициозност откъм специализация - в 11 и 12. клас, трудните профили и свалянето на материал от висшето образование в последните класове на училище, което демотивира учениците. Варианти за промени според него са да се откажем от част от часовете за профилирана подготовка в 11 и 12. клас, качване на материал нагоре, или пък намаляване на часовете за разширено изучаване по чужд език. "Трябва отнякъде да освободим пространство. В момента учениците от 5 - 7. клас имат всеки ден по седем-осем часа. Можем да върнем природните науки в 8. клас - там, където не се изучават, да се увеличи математиката, да се намали амбицията на някои теми като дълбочина, да се промени и начина на преподаването - да има повече практическа насоченост, защото виждаме, че в PISA задачите по математика изискват алгоритми от 5 - 7. клас, но нашите ученици не успяват да трансформират условията на задачите в математически израз", обясни министър Вълчев.
"Най-лесно е да освободим приема след 4 клас в математическите гимназии, но това ще има ефект само в 4 града, а в София няма места", коментира още той. По думите му София се нуждае от разширяване на капацитета на математическите гимназии, затова и той е възложил да се мисли за нов терен за нова математическа гимназия или за разширяване на СМГ.
Педагогика
При направлението "педагогика на обучението по" също се очакват промени. Обучението по него, което е приоритетно, е безплатно, но 800 души учат за учители по физическо възпитание и само няколко десетки за учители по математика, стана ясно от думите на министър Вълчев. "На обявите за работа в училищата се явяват по 30 кандидати за учители по физическо", посочи той. Затова, по думите му, ще се направят промени в правителственото постановление в посока стимулиране на обучението предимно по учебни предмети, по които има дефицит в системата.
Свръх стимулиращи стипендии
Въвеждане на свръх стимулиращи стипендии, е друга идея на министър Вълчев, която предстои да бъде обсъдена с университетите. Тя е била представена на днешната му среща в ХТМУ, която е поредната от серия подобни дискусии с цел обсъждане на мерки на оперативно ниво за повишаване на качеството на висшето образование. "Обмисля се тези стипендии да са няколко пъти над другите и да бъдат насочени най-надарените ученици и към най-нужните специалности за пазара на труда", посочват от МОН.
"Ще увеличим приема за професионални направления, в които обучава ХТМУ за чуждестранните студенти, които приемаме с преференции - тези с български произход и тези от Украйна", е казал още министър Вълчев.