Медия без
политическа реклама

ГЕРБ и патриотите излязоха с компромис за честването на 24 май

Да отбелязваме и Светите братя Кирил и Методий, и българската азбука, и славянската книжовност, настояват управляващите

22 Окт. 2020ЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
Сега
На депутатите им отне около 8 минути, за да преминат през казуса, по който нямат консенсус и тесните специалисти.

Вълненията и противоречивите реакции, които предизвика инициативата на „Обединени патриоти“ да се чества българската, а не славянската писменост на 24 май, принуди управляващите да потърсят компромис.

От ВМРО, които са основният двигател на идеята, предложиха ново наименование на празника – ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Предложението беше одобрено на парламентарната социална комисия в четвъртък. Колкото и странно да звучи, именно депутатите, които се занимават със социални теми, имаха решаващата дума по въпроса, а тъй като патриотите предложиха промяната на наименованието чрез поправка в Кодекса на труда.

От името на ВМРО депутатът Александър Сиди обяви, че до компромиса се е стигнало след разговори с представители на научната общност – макар че изобщо не поясни с кого са били водени тези консултации, нито кога са се състояли. Единствената дискусия по темата се проведе в парламентарната образователна комисия, но след това така и не се разбра дали мнението на участвалите в нея специалисти е оказало някакво влияние на депутатите.

Самият Сиди показа по-голяма заинтересованост към позицията на БСП – от червената партия настояха с декларация в пленарната зала на Народното събрание наименованието на празника да остане същото като сега. „Най-доброто място за тази декларация е именно сградата на партийният дом. Някои хора са забравили, че преди 30 години режимът се смени и съответно в тази зала вече не звучи песента „Союз нерушимый““, жлъчно коментира Сиди.

Соцдепутатът Милко Недялков възрази, че почит на светите братя се отдава на друга дата. „Денят на светите братя е ясен и известен – това е денят на Св. св. Кирил и Методий, който е 11 май, и той няма как да бъде преместен на 24 май“, изтъкна Недялков.

„По мои спомени на манифестациите едно време на 24 май си вървяха с портретите на Светите братя Кирил и Методий по жълтите павета, а отдясно беше елитът на тогавашното общество в една сграда, която беше съборена преди 20 години. Не виждам защо да не добавим имената на братята Кирил и Методий“, отвърна Сиди. А колегата му от „Обединени патриоти“ Калин Поповски подчерта, че „24 май е основният празник, а 11 май е новият стил на църковния празник.“ И обясни новото предложение на парламентарната си група така: „Самата азбука е българска, но след това тя има отношение към славянската книжовност през вековете.“

Патриотите получиха подкрепата на ГЕРБ – от партията на Бойко Борисов въобще не коментираха въпроса, но депутатите им мълчаливо гласуваха в полза на компромисната формула на партньорите си. Очаква се същото да се случи и при обсъждането на законодателното предложение на второ четене в пленарната зала.