Просветното министерство смята да стимулира финансово университетски преподаватели, чиито научни разработки са публикувани в световните научни бази данни Web of Science и Scopus. Това предвижда нова национална програма на МОН, чийто бюджет в следващите 4 години е в размер на 3.5 млн. лв. През тази година са планирани 500 хил.лв., а през останалите три - по 1 млн.лв.
"България е сред страните с най-ниски нива на публикуване в авторитетни научни списания и e необходимо насърчаване на публикуването посредством целево финансиране", мотивират се вносителите. Затова в нея се предвидени бонуси за преподаватели, с които да бъде стимулирана публикационната им активност. От програмата не става ясно колко преподаватели ще бъдат подпомогнати, както и какъв ще бъде размерът на бонусите за тях.
Бенефициенти по програмата могат да бъдат акредитирани държавни университети, като средствата ще се разпределят към тях пропорционално на броя на публикациите им за предходната календарна година, индексирани в световните бази данни Scopus и Web of Science, както и на средствата, които те са изплатили за допълнителни трудови възнаграждения на научноизследователският си състав за публикации, индексирани в световните бази данни WoS и Scopus през предходната календарна година.
Сред целите, които си поставя програмата, са повишаване броя на научните публикации с български автори, индексирани в световните бази данни, което ще се отрази положително върху рейтинга на вузовете ни в международните научни класации, повишаване видимостта на българските изследователи и нарастване на броя международни проекти, в които те участват, както и повишаване на качеството на висшето образование в България.