Започва изграждането на Национален STEM център в София Тех Парк. Договорът за изграждането му бе подписан днес в присъствието на министъра на образованието проф. Галин Цоков. Инвестицията е на стойност близо 25 млн. лв., които са осигурени от Националния план за възстановяване и устойчивост.
В новия учебен комплекс ще бъдат създадени модерни и съвременни лаборатории в различни направления - природни науки, математика и информатика, роботика и кибер-физични системи, зелени технологии и устойчиво развитие, дизайн и 3D прототипиране.
"Новото пространство не само ще мотивира и образова учениците, то реално ще им покаже как се прави наука. Това ще ги вдъхнови и насърчи да продължават развитието и обучението в инженерни професии, изкуствен интелект, предприемачество, архитектура, строителство и зелени технологии", отбеляза министър Цоков. По думите му бъдещият център има още една важна роля - обучения на учителите и университетските преподаватели. "В новата сграда те ще имат възможност да се обучават как да използват STEM средата в образователните институции, защото модерните центрове не са само материална база, а и нов начин на преподаване", заяви той.
Децата и младежите ще могат да използват технологичното пространство, за да се учат как да прилагат теоретичните си знания на практика и всичко това ще се случва чрез игри, научен и изследователски подход. Новият център ще разполага също и със зали за дигитално и аудио-визуално изкуство, за обучения и семинари, както и пространства за учебни работилници за ученици от всички възрасти. Предвижда се и оборудване на външни пространства - зелена класна стая, лаборатория и амфитеатър със сцена на открито.
Новото технологично звено ще подпомага и консултира българските училища при създаването и развитието на образователна STEM среда - както е известно, всички български училища също ще получат евросредства за изграждане не SPEM центрове. "Това е част от политиките на МОН за промяна на начина на обучение на децата и учениците - от възпроизвеждане на запаметено знание към формиране на конкретни умения и компетентности", посочват от МОН.
Подписаният днес документ е за инженеринг на бъдещия център, а двете страни по договора са директорът на Националния STEM център проф. Найден Шиваров и Димитър Димитров, представител на фирмата изпълнител на проекта. Многофункционалната сграда ще бъде изградена до 2026 г.