Медия без
политическа реклама

На училище или в ескейп стая? Може и двете!

И нашите ученици вече учат практически неща - как да създадат свой бранд или да изготвят здравословно меню

Практическите уроци са най-интересни за децата
Българско школо
Практическите уроци са най-интересни за децата

Единадесетокласници изследват колко нишесте има в киселото мляко. Десетокласници създават QR код за съдържанието на етилов алкохол в кръвта. Седмокласници изобретяват коледна елха чрез кристализация. Шестокласници проверяват наличието на нитрати в зеленчуци. Дванадесетокласници създават собствен бранд. Осмокласници се учат как да се представят на първото си интервю за работа. Питате се в коя страна съществува всичко това? Може и да звучи невероятно, но и в българските училища вече се случват подобни чудеса. Над 30 подобни иновативни и интердисциплинарни уроци в областта природните науки бяха показани наскоро на втората национална училищна конференция, организирана от 51-во училище в София. "Една птичка пролет не прави", възкликват скептиците. "Капка по капка, вир става", отвръщат обаче десетките учители, споделили с огромен ентусиазъм подходите си за съвременно преподаване, с които запленяват своите ученици. И с надежда добрият им пример да се окаже заразителен за цялата система.

 

Да попаднеш в ескейп стая

За някои физиката може да е скучна и сложна. Не и за 9-класниците от езикова гимназия "Иван Вазов" в Смолян. Докато учат този предмет, те попадат в импровизирана ескейп стая, създадена от учителите им по физика и математика Елена Костова и по немски език Надя Стоянова, които ги връщат в началото на Големия взрив и раждането на Вселената. Учениците са разделени на четири отбора, определени чрез жребий, като всеки отбор попада в различен етап от развитието на Вселената. Чрез решаване на кръстословица на немски език те трябва да обяснят какви обекти са се появили във времето, в което се намират. След това да подредят пъзела на историята на Вселената чрез електронна игра и да пресметнат събитията в мащаб една календарна година. Накрая учениците построяват линията на времето и чрез изкуството - тъй като урокът завършва с картини и музика и звуците на планетите - разбират, че светлината е цвят и музика, а звукът може да бъде освен музика и цвят. Едва тогава те се "връщат" в сегашното време и свят.

 

Какво помня от падането на Тодор Живков?

За да облекат сухата фактология в учебниците в емоции и за да помогнат на учениците от 9 клас по-добре да разберат определени травматични събития от най-новата ни история учителите по история Калин Танев и по информационни технологии Боряна Радева от 51 училище в София решават да приложат нетрадиционен подход - чрез интервюта със случайни граждани, преживели такива събития, да се опитат да надникнат в гледната им точка. Спират се на три събития - 1 май 1986 г. - Денят, в който става ясно в България за аварията в Чернобил, 10 октомври 1989 г. - свалянето на Тодор Живков като държавен ръководител на Народна република България и 11 септември 2001 г. - Атаката над кулите близнаци в Ню Йорк. Класът е разделен на три групи от по 10 души, които е трябвало да съберат по 10 интервюта по темата на своето изследване. Преди да запишат мнения на граждани в Южния парк, учениците изготвят анкетни карти, определят възрастова рамка на интервюираните, подготвят въпросите. След което анализират, обобщават, представят данните в таблици и схеми и правят видеопрезентации и дори кратък филм в часа по ИТ. 

"Поставихме си за цел и да покажем на учениците, че изследването на исторически събития не е просто едно четене на фактология, а много често дълъг процес на практическа работа на терен и отсяване на информацията, нейната систематизация, анализ и представяне в завършен вид", споделят учителите. В дискусия заедно с учениците те са намерили отговор на основния въпрос - доколко спомените ни за едно травматично събитие и личният спомен за това какво сме правили в конкретния ден или събитието е обвито от общата митология и натрупана в масовото съзнание информация и гледна точка за него.

 

Коледна елха от боракс

Мечта за всеки ученик е STEM урокът на учителя по химия инж. Симона Ангелова от в 31 СУЧЕМ "Иван Вазов", София. Учениците - в случая от седми клас - се разделят на екипи, всеки от който получава задача, която да проучи, реализира и представи пред съучениците си в рамките на 4 седмици. На екип "Коледна елха" е възложено да проучи как може да се направи коледна елха с помощта на химични процеси и вещества. Учениците правят коледна елха с помощта на кристализацията, като използват разтвор на сол и елха, направена от кухненска гъба, но опитът е неуспешен и горещият разтвор не попива изцяло в гъбата. Вторият им опит - елхата е направена от картон - отново не сполучва. Последният им опит обаче е успешен - те използват приготвен при кипене наситен разтвор на боракс, като моделират елхата от филтърна хартия и я украсяват с боя за сладкиши. 

Екип "Джуджета" правят коледни играчки за елхата от изучените прости вещества в кабинета по химия, използвайки силиконови молдове за бижута, епоксидна смола и втвърдител. Екип "Еленчета" изработва верига от коледни лампички, съобразявайки се с начините на свързване на електрически вериги, а екип "Снежанка" открива експериментално в коя кутия от три кутии с бели панделки е скрита коледната звезда, като пръскат с фенолфталеин всички панделки. Само панделката, която има основен характер, променя цвета си в малиненочервено.  Екип "Дядо Коледа" разработва шейна, която се движи с екологично гориво и чиято „магическа“ част е горивна клетка - в нея се подава вода и с помощта на електричество, което преминава през клетката, водата се разделя на кислород и водород, който пък се използва за задвижване на шейната. Екип "Снежен човек" пък проучват на какво се дължат красивите цветове на фойерверките, правейки демонстрации в цвета на пламъка на различни метални йони на елементите от първа група.

 

"Бистра водица - мирна главица"

Без да размахва пръст, учителят по химия Мария Москова в Неврокопската професионална гимназия "Д. Талев" в Гоце Делчев успява да убеди свободната воля на учениците й от 10 клас в двуликата природа на алкохола. Проектът им е презентация за етиловия алкохол, по време на който подхождат творчески. Те проучват физичните свойства на етиловия алкохол, а за да предизвикат интерес сред училищната общност по темата, обявяват конкурс за стихотворение, което да включва най-много физични свойства на веществото. Продължават с химичните свойства на етиловия алкохол, играейки - създават игра, в която свързват вида на химичния процес с изходните вещества, продуктите на реакцията и коефициентите за изравняване на химичните уравнения. Обръщат внимание на физиологичното действие на етиловия алкохол върху човека. Намират осем кратки филма за влиянието на алкохола върху различни органи на човешкото тяло от руски сайт, които превеждат и озвучават. Наблюдават технология за получаване на алкохол в бита, интервюират любител винар и собственик на казан за варене на ракия, заснемайки процесите. Учениците дори създават QR код за съдържанието на етилов алкохол в кръвта, чието сканиране препраща към приложение за изчисляване на употреба. А на специална среща полицаите от РПУ- Гоце Делчев убеждават 10-класниците да не разчитат на калкулатора, а на съвестта си.

 

Колко нишесте има в киселото мляко?

Учителят по биология Иваничка Маринова от националната професионална гимназия по ветеринарна медицина "Проф. д-р Д. Димов" в Ловеч създава със своите колеги интердисциплинарен урок в 11 клас за киселото мляко, обединяващ дисциплините биология, химия, микробиология, животновъдство, технология и техника за производство на храни и напитки. В началото учениците се запознават с историческите данни за произхода на киселото мляко, научават за Стамен Григоров, откривателят на бактериите, предизвикващи ферментацията в киселото мляко. С помощта на изработени от тях нетрайни микроскопски препарати, младежите характеризират особеностите на двата вида бактерии, използвайки дигиталния микроскоп в училището. Разгледат химичния състав на киселото мляко и експериментално демонстрират установяването на нишесте в различни марки кисело мляко. В хода на урока те представят породи млекодайни животни и правят сравнителна характеристика между тях. Лабораторното им упражнение приключва с провеждане на органолептичен анализ на различни видове (краве, козе, овче и биволско) кисело мляко.

 

А нитрати в марулите?

 

"Посланици на здравето" е името на интердисциплинарния урок за овладяване на ключови компетентности по човекът и природата, информационни технологии и технологии и предприемачество в 6 клас, който създават учителят по физическо възпитание и спорт Лалка Христева и Амелия Кехайова от основно училище "П. Бонев" в Перущица. По време не него децата разширяват знанията си за здравословния начин на живот, научават се как да подбират правилно белтъчините, въглехидратите и мазнините в дневното си меню, правят хранителни пирамиди със стикери, изготвят здравословно меню с програмата Canva. Лично експериментират и проверяват има ли нитрати в тиквички и зелена салата от пазара и хипермаркет - чрез отвара с бромна вода. "Червеният оттенък се наблюдаваше в епруветката с марули внос от Турция в хипермаркет. Следователно, има добавени нитрати в тях", заключават учениците. Те проверяват още наличието на въглехидрати в кисело и прясно мляко чрез йодна тинктура, използвайки няколко артикула на млека от българския пазар. Едно от тях показало наличие на добавено нишесте. Проверили са и колбаси, сирене и кашкавал с Биуретов реактив за наличие на аминокиселини. "Колбасите на български производител бяха с добавени заместители на протеини", установяват още децата.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата