Медия без
политическа реклама

Над 100 учени от 22 държави искат да работят в наш институт

Трима млади учени се присъединяват към екипа на INSAIT

28 Авг. 2023
INSAIT увеличава изследователите си с още трима млади учени
МОН
INSAIT увеличава изследователите си с още трима млади учени

Над 100 учени от 22 страни са кандидатствали в първия обявен конкурс за изследователи в българския институт INSAIT. Това съобщават от МОН по повод конкурса в Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет, който бе създаден през 2022 г. От МОН посочват, че той вече постига резултати на световно ниво, което го превръща в желано място за таланти от цял свят.

Сред кандидатите са били изследователи от САЩ, Швейцария, Австрия, Испания, Германия, Норвегия, Великобритания, Индия, Бразилия, Южна Корея, Канада, Южна Африка, Иран и др. В осем членното жури са се включили водещи световни учени, които работят в топ институции от САЩ, Израел и Швейцария. "За влиянието на членовете на журито върху света на информационните технологии е показателен фактът, че общият брой на цитиранията им надхвърля 400 000", посочват от МОН. 

Кандидатите са преминали през изключително тежка процедура за подбор, включително презентации, отговори на кръстосани въпроси за проверка на практически и теоретични знания и множество индивидуални интервюта. В резултат са били избрани трима млади учени в областта на изкуствения интелект, които ще се присъединят към INSAIT. Това са д-р Никола Константинов, белгиецът д-р Вaутер Фан Хансбеке и непалецът д-р Данда Паудел.

Д-р Никола Константинов е само на 29 години и вече е определян като един от най-обещаващите млади европейски учени в сферата на изкуствения интелект. Преди INSAIT е бил постдокторант в ETH Zurich и е завършил докторантура в IST Austria. Възпитаник на Софийската математическа гимназия, след това и на Оксфорд, където завършва бакалавър и магистър с отличие. В INSAIT д-р Константинов ще изгради изследователска група на световно ниво в сферата на машинното обучение с фокус върху създаването на сигурен, етичен и надежден изкуствен интелект. Това е стратегическа сфера за Европейския съюз, в която се инвестират огромни средства и в която се конкурират най-добрите научни организации на Стария континент, посочват от МОН.

Д-р Вaутер Фан Хансбеке е отказал възможности за кариера в Силициевата долина в САЩ и е предпочел да стане част от екипа на INSAIT в София. Младият учен е на едва 27 години и вече има над 1 500 цитирания на научните му разработки. Той има и статии в най-авторитетните международни конференции за изкуствен интелект, например NeurIPS - форума, където за първи път се появява технологията зад ChatGPT. Завършва докторантурата си тази година в Льовенски университет, Белгия, а дисертацията му е свързана с изкуствения интелект и компютърното зрение.

Д-р Данда Паудел заменя Цюрих със София. Непалецът завършва докторантура си през 2016 г. във Франция (CNRS) с отличие. Поканен е в ETH Цюрих за старши изследовател и преподавател, както и в други елитни университети в Англия и Франция. Особено внимание предизвиква работата му по проблеми, свързани с компютърното зрение, като трудовете му са публикувани в някои от най-авторитетните издания в света. Гост-лектор в редица университети като Оксфордския, Амстердамския, Токийския и други.

С привличането на Вaутер Фан Хансбеке и Данда Паудел INSAIT разраства екипа си в областта на компютърното зрение. Това е едно от най-бързо развиващите се направления в изкуствения интелект и с изключително широко приложение - в медицината, роботиката, автономното шофиране, управлението на трафика, обработката на сателитни данни и много други, казват от МОН. 

 

Общо 686 кандидати от 47 държави са се състезавали за първата лятна стажантска програма на института за изкуствен интелект INSAIT.

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата