Нова организация ще се бори с плагиатството и нарушенията в академичните среди. Това е сдружението за "Академична етика и реформи в образованието", учредено в края на януари т.г. във Велико Търново.
Инициатори за създаването й са трима хабилитирани преподаватели, чиято кариера се сблъсква с неакадемични управленски практики. Това са финансистът проф. Андрей Захариев от Стопанската академия в Свищов, историкът доц. Милен Михов от Великотърновския университет и ветеринарят доц. Лазарин Лазаров, доскоро декан в Тракийския университет в Стара Загора. И тримата са уволнени дисциплинарно от ректорите на своите университети за уронване на престижа на работодателя, за което водят дела, които са на различна съдебна фаза.
Подписите под документите на сдружението тримата преподаватели положиха символично пред Музея "Възраждане и Учредително събрание", където е приета Търновската конституция - послание, че академичната автономия е споделена отговорност между висшите училища, Народното събрание и Министерския съвет, а не е еднолична власт на ректора.
Основните задачи на сдружението ще са опазване на опазване на академичната етика, провеждане на образователни реформи, подкрепа за преподаватели, станали обект на производства по Кодекса на труда, даване гласност за неправомерни действия от ръководни органи в системата на висшите училища и академиите на науките, обмен на добри практики по разкриване на опити за плагиатство и др.
Сдружението настоява при уволненията на хабилитираните университетски преподаватели да се иска санкция и от етичната комисия към просветния министър, а за останалите да се търси мнението на настоятелството на съответния университет, за да няма еднолични ректорски решения, поясни проф. Андрей Захариев, цитиран от БНР. "Заставайки с авторитета си, с професионализма си, с академичните си достижения, коментирайки в публичното пространство възможни нарушения, неакадемични практики, ние се сблъскахме със силата на ректорския химикал, който по реда на Кодекса на труда, ни уволнява дисциплинарно. Биваме уволнени, защото сме се противопоставили на осветляването на неакадемични практики срещу академичната автономия, която в някои случаи става вече цензура. Не може зад автономията като едно смокиново листо да се крият нередности", коментира той.
Сдружението планира срещи с министъра на образованието, председателя на парламента, на председателя на парламентарната просветна комисия, Омбудсмана и др. Основно при тях ще е информирането за критични за системата проблеми, представяне на предложения за най-належащи образователни (вкл. финансово-бюджетни) реформи, подкрепа и защита на научната етика, както и спешни нормативни решения за защита на преподавателите срещу неакадемични управленски практики.